Groznica Zapadnog Nila (GZN) je virusna bolest koja se prenosi ubodom zaraženog komarca, a u Srbiji je sezonski prisutna bolest sa najvećim brojem slučajeva tokom ljeta i ranog jeseni. Virus prenose komarci vrste Culex pipiens, a prirodni rezervoari su različite vrste ptica. Većina zaraženih nema simptome, dok manji broj razvija blažu bolest sličnu gripi, a manje od 1% razvija teži neuroinvazivni oblik koji može izazvati encefalitis ili meningitis. Rizik od težih oblika veći je kod starijih osoba i onih sa hroničnim bolestima. Prevencija uključuje ličnu zaštitu od uboda komaraca, nošenje odgovarajuće odjeće, korištenje repelenta, uklanjanje stajaće vode i izbjegavanje boravka na otvorenom u vrijeme najveće aktivnosti komaraca. Do sada u Srbiji nije registrovan nijedan slučaj oboljenja u tekućoj godini, ali je neophodno pratiti epidemiološki nadzor i pridržavati se mjera prevencije.
Političke perspektive:
Lijevo: Lijevo orijentisani izvori naglašavaju javnozdravstvenu pripremljenost, važnost državnog finansiranja epidemiološkog nadzora i potrebu dostupne zdravstvene zaštite i mjera prevencije za ranjive grupe. Ističu ulogu faktora životne sredine i zalažu se za zajedničke napore u smanjenju mjesta za razmnožavanje komaraca.
Centar: Centristički izvori pružaju uravnotežene informacije o virusu, njegovom prenošenju, simptomima i prevenciji. Naglašavaju važnost lične odgovornosti u prevenciji, uz priznanje uloge javnozdravstvenih institucija u praćenju i kontroli epidemija.
Desno: Desno orijentisani izvori često ističu ličnu odgovornost za zaštitu od uboda komaraca i mogu naglasiti ekonomski utjecaj epidemija. Fokusiraju se na važnost individualnih mjera prevencije i manje na državnu intervenciju, ponekad ističući nizak rizik i upravljivost bolesti.