Internet je postao digitalni ring za decu – i 69% njih izlazi iz borbe sa modricama!
Da li ste znali da je skoro sedam od deset dece u Evropi imalo barem jedno loše iskustvo na internetu u poslednjih godinu dana? Da, dobro ste pročitali – 69%! Hrvatska eurozastupnica Sunčana Glavak, koja je imenovana za izvestiteljicu Evropske pučke stranke za izveštaj o uticaju društvenih mreža na mlade, otkriva da milioni maloljetnika svakodnevno koriste digitalne platforme koje nisu spremne da ih zaštite od manipulacije, zlostavljanja i štetnog sadržaja.
Deca zarobljena u digitalnom lavirintu
Istraživanja pokazuju da svaki treći korisnik interneta između 13 i 17 godina provodi čak 8 sati i 39 minuta dnevno ispred ekrana! Zamislite to – skoro pola dana u digitalnom svetu, gde algoritmi serviraju sadržaj koji može da im naudi. Glavak ističe da će se zalagati za potpunu kriminalizaciju internet zlostavljanja, jer je jasno da je ovo postao ozbiljan problem koji ne sme da se ignoriše.
Ko je kriv? Društvene mreže ili mi?
Platforme koje deca koriste svakodnevno imaju ogromnu moć, ali i ogromnu odgovornost. Izveštaj odbora za kulturu i obrazovanje obuhvatiće pitanja uticaja algoritamski generisanog sadržaja na mentalno zdravlje mladih, odgovornosti platformi za uklanjanje štetnog sadržaja, kao i primenu principa sigurnosti po dizajnu. Takođe, biće naglašena potreba za uključivanjem medijske pismenosti i digitalne otpornosti u obrazovanje.
Evropska komisija na udaru – vreme je za akciju!
Ovaj dokument nije samo još jedan papir – to je politički poziv Evropskoj komisiji da hitno deluje i zaštiti decu i mlade u digitalnom prostoru. Glavak poručuje da zaštita dece ne sme biti samo na roditeljima, koji često ne mogu da se izbore sa tehnološkim razvojem. Potrebna je jasna regulativa i veća odgovornost društvenih mreža.
Dobne granice i aplikacije za proveru – nova oruđa u borbi
Mnoge države članice EU već se zalažu za određivanje dobnih granica za pristup pojedinim internet sadržajima. Glavak najavljuje da će uskoro biti predstavljena aplikacija za proveru dobi i digitalni novčanik (wallet), koji bi trebalo da postave temelje za zaštitu dece od neprikladnog sadržaja. Takođe, početkom sledeće godine biće predstavljen akcioni plan protiv nasilja na internetu.
Zašto je ovo važno?
Zamislite da svaki treći tinejdžer provodi skoro devet sati dnevno na internetu, izložen manipulacijama, zlostavljanju i štetnom sadržaju. To nije samo brojka – to su životi, mentalno zdravlje i budućnost naše dece. Ako ne reagujemo sada, digitalni svet će postati još opasniji teren za najmlađe.
Zaključak: vreme je za digitalni rat protiv zlostavljanja!
Evropska unija mora da stane na put neodgovornim društvenim mrežama i zaštiti decu kao prioritet. Potpuna implementacija postojećih zakona, nove tehnologije za proveru dobi i akcioni planovi su samo prvi koraci. Ako ne želimo da naša deca budu žrtve digitalnog nasilja, moramo svi zajedno da se uključimo – od zakonodavaca do roditelja i samih platformi.
A vi? Koliko sati dnevno vaša deca provode na internetu? Da li mislite da su zaštićena? Bacite komentar, podelite svoje iskustvo ili samo recite – ko je po vama najveći krivac za ovu digitalnu dramu? Internet nije igralište, ali ako se ne pobrinemo, postaće ring za borbu bez pravila!