Leskovac dobio 22 polupodzemna kontejnera vredna 18 miliona dinara: Revolucija u upravljanju otpadom ili samo još jedna investicija?

Leskovac i polupodzemni kontejneri: Ekološki san ili samo još jedna investicija?

U srcu Leskovca, grada poznatog po svojoj tradiciji i specifičnom šarmu, postavljeno je 22 polupodzemnih kontejnera za komunalni otpad. Kapacitet svakog kontejnera je impresivnih tri metra kubna, a ukupna vrednost ovog projekta dostiže vrtoglavih 18 miliona dinara! Da li je ovo početak ekološke revolucije ili samo još jedan projekat koji će brzo pasti u zaborav?

Gde su kontejneri i šta donose?

Ovi kontejneri nisu postavljeni bilo gde – osam lokacija u gradu, uključujući dvorišta škola poput Osnovne škole “Josif Kostić”, gradski park pored hotela Beograd, naselja Dubočica i Bratmilovce. Očigledno, cilj je da se otpad bolje organizuje i da se grad učini čistijim i urednijim.

Ko stoji iza projekta?

Projekat je realizovan u okviru EU PRO PLUS programa, uz podršku UNOPS-a, a ugovor je potpisan još u julu prošle godine. Budžet projekta je u dolarima, sa donatorskim sredstvima i doprinosom grada Leskovca. Očekuje se i nabavka specijalnog vozila za pražnjenje kontejnera, što će dodatno olakšati upravljanje otpadom.

Da li je ovo zaista korak napred?

Leskovac, kao jedan od važnijih gradova u unutrašnjosti Srbije, pokazuje da je spreman da se uhvati u koštac sa problemima upravljanja otpadom. Međutim, postavlja se pitanje – da li će građani i komunalne službe zaista iskoristiti ovu priliku da grad učine čistijim ili će kontejneri završiti kao još jedan ukras koji se retko koristi?

Šta kažu nadležni?

Član gradskog veća Vladimir Kostić ističe da je ovo samo početak i da će se nastaviti sa unapređenjem upravljanja komunalnim otpadom. Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović i predstavnici EU i UNOPS-a naglašavaju važnost ovakvih projekata za budućnost grada i životnu sredinu.

Šta vi mislite?

Da li je Leskovac na pravom putu da postane primer u upravljanju otpadom ili je ovo samo još jedan projekat koji će brzo biti zaboravljen? Da li će građani poštovati nove kontejnere ili će ih koristiti kao obične kante? Podelite svoje mišljenje, možda baš vaša kritika ili pohvala pokrene pravu promenu!

U svakom slučaju, Leskovac je napravio prvi korak – ostaje da vidimo hoće li biti i sledeći.


I da, ako ste već imali priliku da vidite ove kontejnere uživo, bacite komentar – da li su zaista korisni ili samo još jedna gradska priča? Ne budite tihi, Leskovac vas sluša!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *