Pa, ljudi moji, šta se dešava sa Dunavom? Vodostaj ove velike reke kod Novog Sada je pao na samo 26 centimetara, što je čak 6 centimetara niže nego juče! Da, dobro ste pročitali – reka koja je vekovima bila žila kucavica za plovidbu i trgovinu sada je na ivici da postane neprohodna. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) zvanično upozorava da je nivo Dunava pao ispod bezbednog nivoa za plovidbu, a posledice se već osećaju na novosadskom pristaništu. Ovo nije samo lokalni problem – ista situacija se očekuje duž celog toka reke, od Mađarske do Austrije.
Za one koji ne znaju, najniži plovidbeni nivo je 60 centimetara. Kad Dunav padne ispod te granice, brodovi ne mogu da plove punim teretom, a rizik od zaglavljivanja i nasukavanja raste. Prošle godine smo imali sličnu situaciju, ali tada je nivo bio znatno viši – minimum 60 cm, što je i dalje bilo dovoljno za sigurnu plovidbu. Ove godine, sa samo 26 cm, situacija je alarmantna!
Božidar Beloš iz JVP Vode Vojvodine kaže da nema direktnih mera koje se mogu preduzeti dok priroda ne donese kišu i poplave u gornjem delu sliva Dunava. Najave za padavine postoje tek krajem sledeće nedelje, i to uglavnom u Rumuniji, pa je neizvesno koliko će to pomoći nama.
Šta to znači za Novi Sad i Srbiju? Pre svega, rečni saobraćaj je ozbiljno ugrožen. Pristaništa trpe, brodovi ne mogu da plove punim kapacitetom, a to direktno pogađa ekonomiju i trgovinu. Zamislite samo koliko je to veliki problem za grad koji je vekovima zavisio od Dunava kao glavne saobraćajne arterije!
I dok se svi pitaju gde su kiše i zašto se Dunav suši, stručnjaci upozoravaju da je ovo samo početak problema koji nas mogu zadesiti ako se ne preduzmu ozbiljne mere za zaštitu i upravljanje vodnim resursima.
Dakle, dok čekamo da nebo konačno pošalje kišu, Dunav tone, a sa njim i naša nada da će stvari ostati kao pre. Ako imate neki dobar savet kako da spasimo Dunav ili bar da se ne nasukamo na suvom, slobodno bacite komentar – možda baš vaša ideja spasi dan! Ili bar nas nasmejte dok tonemo zajedno.