Pop Mart i Misteriozne Kutije: Kineski Fenomen Koji Drma Svet Iako Država Kuka

Dobrodošli u svet Pop Mart-a, kineskog giganta koji prodaje misteriozne kutije sa slepim figuricama, poznate kao Labubu lutke. Iako je kineska državna štampa, poput People’s Daily, nedavno žestoko kritikovala ovu praksu, posebno zbog prodaje deci mlađoj od osam godina, Pop Mart i dalje dominira tržištem i ne planira da uspori.

Misteriozne kutije pod lupom države

Urednički tekst People’s Daily od 20. juna jasno je osudio prodaju slepo upakovanih igračaka deci, zahtevajući strožu kontrolu, uključujući proveru godina i roditeljsku saglasnost za online kupovine. Iako Pop Mart nije direktno imenovan, sistem prodaje gde kupci ne znaju koju figuru dobijaju, upravo je meta kritika. Kao rezultat, cena akcija kompanije je pala za više od 12% u jednoj nedelji, ali se brzo oporavila i ostala blizu istorijskog maksimuma iz sredine juna.

Ko kupuje Pop Mart proizvode?

Analitičari ističu da glavni kupci nisu deca, već generacija Z i milenijalci, što kompaniju čini manje ranjivom na nove regulative. Štaviše, Pop Mart se sve više oslanja na inostrano tržište, posebno jugoistočnu Aziju, gde se očekuje da će u narednih deset godina samo 30% prihoda dolaziti iz Kine. U Severnoj Americi prihod je porastao za više od 50%, a kompanija sada ima 90 prodajnih mesta automata širom SAD-a. HSBC predviđa da bi prihod iz inostranstva mogao da se više nego udvostruči do kraja godine, dostigavši 14 milijardi juana (oko 1,95 milijardi dolara).

Ekonomija želja i ekskluzivnost

Popularnost Pop Mart proizvoda leži u takozvanoj ekonomiji želja – mlađi potrošači žele ekskluzivne figure po pristupačnoj ceni. Cene slepih kutija kreću se od 59 do 65 juana, dok retki modeli na aukcijama dostižu i šestocifrene sume. Međutim, kompanija se suočava sa problemima kao što su kašnjenja u isporukama, preprodavci i falsifikati, naročito u izvozu. Samo u prvoj polovini godine, carina u luci Ningbo zaplenila je više od milion lažnih Labubu lutaka.

Šta Pop Mart planira dalje?

Da bi osvežila brend, kompanija je ušla u zabavnu industriju – otvorila je tematski park Pop Land u Pekingu, lansirala filmski studio i popup prodavnice. Osnivač Wang Ning javno je izjavio da želi da stvori kineski Dizni. Iako ovi projekti zahtevaju velika ulaganja i drugačije veštine od same prodaje igračaka, analitičari veruju da će Pop Mart ostati stabilan lider u svojoj niši u skorijem periodu.

Zaključak

Dok kineska država pokušava da stavi tačku na misteriozne kutije koje izazivaju zavisnost, Pop Mart se ne da! Sa rastućim prihodom, širenjem na inostrana tržišta i ambicijama da postane kineski Dizni, ovaj fenomen je daleko od pada. Da li je ovo samo igračka ili opasna zavisnost? A vi, da li ste već otvorili svoju slepu kutiju ili čekate da država odluči šta je dozvoljeno? Bacite komentar, možda baš vaša omiljena figura krije tajnu uspeha Pop Mart-a!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *