Sećate li se vremena kada ste na plažu mogli samo da raširite peškir i uživate? E pa, dobrodošli u 2024. godinu, gde je ležaljka na plaži postala statusni simbol, a ne samo mesto za sunčanje! Nekada je bilo dovoljno imati peškir, a danas je iznajmljivanje ležaljke gotovo društvena sramota ako nemate onu savršenu, tvrdu plastičnu stolicu prekrivenu platnom, pod pravim uglom, sa ohlađenim koktelom u ruci i Instagram slikom vrednom divljenja. Ako ste na plaži bez ležaljke, gotovo ste turistički izopštenik!
Cene? Pa, pripremite se da vam se zavrti u glavi! Na Svetom Stefanu u Crnoj Gori, dnevna renta ležaljke je oko 10 evra, u Sen Tropeu i Niki Biču oko 20 evra, a na Mikonosu i Dubai Palm Džumeiri čak i do 50 evra dnevno! Hrvatska nije daleko iza sa cenama od 30 do 50 evra, a ponekad i više. I nije samo cena problem – borba za dobru poziciju na plaži dovodi do fizičkih sukoba u Italiji i Španiji, digitalnih sabotaža u turskim hotelima, i opšte tenzije među turistima.
Ali nije sve tako crno! U Albaniji, na primer, ležaljke su često besplatne, u Bugarskoj koštaju oko 5 do 10 evra, a u Portugalu 10 do 15 evra dnevno. Na Baliju su ležaljke uključene u cenu koktela.
Sve je to deo jedne veće promene – od početka 2000-ih, sa rastom digitalne kulture i turizma, običan peškir je izgubio bitku. Danas je ležaljka kao balkon u glavnoj gradskoj promenadi – pokazuje ko ste, koliko vredi vaš odmor i gde ste na društvenoj lestvici. Što ste bliže moru, to ste viši na toj lestvici. A ako mislite da je to kraj, zaboravite – sada je u modi večna potraga za besplatnim tušem!
Dakle, sledeći put kada planirate odmor, zapitajte se – koliko ćete potrošiti na ležaljku, a ne na smeštaj! Jer u ovoj igri, ne pobeđuju najbogatiji, već oni koji igraju unapred. A vi? Da li ste već spremni da platite za svoj status na plaži ili ćete ostati na peškiru kao pravi turistički izopštenik? Pišite nam vaše iskustvo, možda zajedno pronađemo spas od ove ležaljka ludnice!