Zabrana blokada saobraćajnica u Crnoj Gori: Demokratski protesti ili gušenje prava?

Zabrana blokada saobraćajnica u Crnoj Gori: Demokratski protesti ili gušenje prava?

Jeste li spremni da vam država kaže kada i gde smete da protestujete? U Crnoj Gori se sprema zakon koji bi mogao da zabrani blokade određenih saobraćajnica, a opozicija već diže glas protiv ovog poteza vlasti. Da li je ovo kraj slobode protesta ili neophodan korak za funkcionisanje države? Hajde da razotkrijemo ovu političku sapunicu!

Šta se dešava?

Na poslednjoj sednici Skupštine Crne Gore nije bilo rasprave o predlogu zakona kojim bi se zabranile blokade pojedinih saobraćajnica. Predlagači tvrde da je potrebno uskladiti zakon sa Ustavom i evropskim propisima, jer država mora da funkcioniše, a blokade često prave haos, naročito u turističkoj sezoni.

Amer Smailović, jedan od predlagača, kaže da će zakon biti korigovan da precizno definiše koje saobraćajnice ne smeju biti blokirane, a lokalni putevi će biti izuzeti. Kazne za nepoštovanje zakona mogle bi biti i do 10.000 evra.

Opozicija ne da na proteste!

Opozicija je besna! Oni tvrde da je pravo na protest jedna od osnovnih demokratskih tekovina i da ovaj zakon krši Ustav i ugrožava osnovna prava građana. Janović iz opozicije kaže da su upravo oni koji sada donose ovaj zakon nekada protestovali i nisu poštovali institucije, pa je licemerno sada gušiti pravo na protest.

On upozorava da se ne sme ograničavati pravo na bunt, jer to nije samo pravo, već i dužnost građana u demokratskom društvu. Opozicija najavljuje otpor i poziva vlast da povuče ovaj zakon.

Zašto vlast želi ovaj zakon?

Vladajuća većina tvrdi da su blokade saobraćajnica često zloupotrebljavane i da ugrožavaju prava drugih građana, kao i funkcionisanje države. Turistička sezona je posebno osetljivo vreme, a blokade mogu da naprave ogromne probleme za turiste i lokalno stanovništvo.

Smailović kaže da postoje drugi načini da građani izraze nezadovoljstvo, a da se ne ugrožava slobodno kretanje i svakodnevni život.

Šta nas čeka?

Iako je rasprava odložena, vlast veruje da će zakon biti usvojen i da će biti prihvatljiv za sve strane. Opozicija, međutim, smatra da je ovo još jedan u nizu loših poteza koji će samo dodatno zaoštriti političku situaciju u Crnoj Gori.

Kazne od 10.000 evra za blokiranje saobraćajnica zvuče kao ozbiljna mera, ali da li će to zaista sprečiti proteste ili će samo podstaći još veći bunt?

Zaključak

Crna Gora se nalazi na raskrsnici između demokratije i autoritarizma. Da li će vlast uspeti da kontroliše proteste i sačuva red, ili će građani stati u odbranu svojih prava i sloboda? Jedno je sigurno – ova tema će još dugo biti u centru pažnje, a rasprava o zakonu o zabrani blokada saobraćajnica tek počinje.

A vi? Da li mislite da je zabrana blokada opravdana mera ili opasno gušenje prava na protest? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas – ili bar neka se zna da niste samo prolaznik u ovoj političkoj drami!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *