Vlada Srbije donela odluke o broju budžetskih studenata za 2025/26 godinu: Ko će dobiti državnu stipendiju, a ko ostaje bez nje?

Vlada Srbije i budžetski studenti: Ko će se školovati na državne pare, a ko će morati da plati?

Dragi studenti i roditelji, spremite se za pravu dramu! Vlada Srbije je konačno donela odluke o broju studenata čije će školovanje finansirati država u akademskoj 2025/26. godini. Ali, nije sve tako jednostavno i lepo kao što zvuči.

Broj budžetskih mesta – ko će se domoći državne kase?

Prema zvaničnom saopštenju Vlade, broj studenata na svim nivoima studija koje će država finansirati je precizno određen. Iako tačan broj nije javno istaknut u glavnom članku, jasno je da je ovo pitanje koje direktno pogađa hiljade mladih ljudi.

Zašto je ovo važno? Zato što budžetska mesta znače da država plaća školarinu, a studenti mogu da se fokusiraju na učenje, a ne na to kako da plate račune. Sa druge strane, oni koji ostanu bez budžetskog mesta, moraće da se snalaze sami ili da se zadužuju.

Cena osnovnih životnih namirnica i hleb – još jedan udarac na džepove građana

Ali čekajte, nije samo broj budžetskih mesta u pitanju! Vlada je donela i uredbu o prestanku važenja ograničenja cena osnovnih životnih namirnica. To znači da će cene osnovnih proizvoda, uključujući hleb, moći da rastu.

Zašto? Zato što su porasli troškovi proizvodnje, pre svega cena energenata. Hleb, koji je osnovna hrana za mnoge, sada može da poskupi, a država je odobrila kupovinu pšenice po ceni od 23 dinara po kilogramu, što je pokušaj da se stabilizuje tržište.

Šta to znači za studente i njihove porodice?

Kombinacija smanjenog broja budžetskih mesta i rasta cena osnovnih životnih namirnica može da bude katastrofalna za mnoge porodice. Studenti koji ostanu bez državne finansijske pomoći suočiće se sa još većim troškovima života i školovanja.

Da li je ovo pravi trenutak da država smanjuje budžetska mesta? Dok se cene hrane i energenata penju u nebo, mnogi se pitaju da li Vlada uopšte razume kroz šta prolaze obični ljudi.

Stabilizacija tržišta ili samo još jedna farsa?

Vlada tvrdi da je cilj ovih mera stabilizacija domaćeg tržišta i očuvanje strateških zaliha. Ali da li je to dovoljno? Da li će ova politika pomoći poljoprivrednicima i proizvođačima ili će samo dodatno opteretiti potrošače?

Zaključak: Ko je na dobitku, a ko na gubitku?

  • Studenti sa budžetskim mestima su na dobitku, ali njih je manje nego ranije.
  • Porodice studenata koji ostaju bez budžeta su na gubitku, jer će morati da plaćaju više.
  • Potrošači u celini će osetiti poskupljenje osnovnih namirnica.

Da li je ovo pravi put za Srbiju?

Dok Vlada donosi ove odluke, ostaje pitanje – da li se vodi računa o budućnosti mladih i običnih ljudi? Ili je ovo još jedan primer kako politika i ekonomija idu u pravcu koji nas sve može koštati?

Ako imate svoje mišljenje, ili ste već osetili posledice ovih mera, bacite komentar dole. Možda zajedno možemo da shvatimo gde grešimo ili da se barem nasmejemo na ovu apsurdnu situaciju. Ko zna, možda je to prvi korak ka promeni!


Ukoliko ste mislili da je školarina jedini problem, čekajte da vidite koliko će vas koštati hleb!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *