Srbija u ratu protiv seksualnog nasilja nad decom: Da li je zaista sve urađeno?

Da li Srbija zaista štiti decu od seksualnog nasilja ili samo glumi? Jelena Žarić Kovačević iz Ministarstva brige o porodici i demografiji tvrdi da je Srbija „istinski posvećena“ zaštiti dece, povodom 15 godina od usvajanja Lanzarote konvencije Saveta Evrope. Ali hajde da vidimo šta to zapravo znači.

Prvo, Srbija je ratifikovala ovu konvenciju još davne 2013. godine i od tada je, navodno, sprovela većinu preporuka koje su joj date. Ali šta je sa onim preostalim merama koje su još u toku? Da li deca zaista mogu da se osećaju sigurno dok se mere još uvek „rade“?

Ministarka Žarić Kovačević hvali se novim protokolom iz februara 2023. godine, koji je navodno unapređen da odgovori na izazove savremenog društva. Ali, da li je to dovoljno u eri kada veštačka inteligencija i internet postaju oruđa zlostavljača? Ona sama kaže da AI donosi „dvostruki izazov“ – nove mogućnosti zaštite, ali i nove alate za zlostavljače. Dakle, šta Srbija radi da se izbori sa tim?

Pa, tu je projekat „Sajber See“ koji povezuje zemlje regiona u borbi protiv sajberkriminala, kao i nacionalna onlajn platforma „Čuvam Te“ koja postoji već dve godine. Ova platforma omogućava hitnu prijavu nasilja i prati postupanje po prijavama. Zvuči sjajno, ali koliko je zapravo efikasna? Koliko dece je zaista zaštićeno zahvaljujući ovim alatima?

Takođe, uspostavljen je nacionalni kontakt centar za bezbednost na internetu i obučeni su policajci i tužioci širom zemlje. Sve to zvuči kao ozbiljan posao, ali dokle god postoji ijedno ugroženo dete, nijedan uspeh ne može biti konačan, kako sama ministarka kaže.

Na konferenciji u Valeti, gde je Srbija učestvovala kao predsedavajuća zemlja Komitetu za zaštitu dece Saveta Evrope, usvojena je zajednička deklaracija koja potvrđuje odlučnost u borbi protiv seksualne eksploatacije i zlostavljanja dece. Ali, da li će to biti samo još jedna deklaracija ili će se stvari zaista promeniti?

Zaključak? Srbija je napravila korake, ali svet se menja brzo, a deca su i dalje u opasnosti. Da li je naša država spremna da se suoči sa novim izazovima ili ćemo i dalje samo praviti lepe reči i čekati da se problemi sami reše? Ako imate mišljenje, slobodno ga podelite – možda baš vaša kritika pokrene pravu akciju!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *