Internet je džungla, a deca su plen!
Svi znamo za Instagram, Facebook i TikTok. Ali šta je sa onim aplikacijama o kojima roditelji nisu ni čuli? Da, one koje vrebaju u senkama digitalnog sveta i mogu ozbiljno da ugroze bezbednost naše dece.
Deca i internet: savršen spoj za katastrofu?
U današnje vreme, mobilni telefoni i tableti su postali produžetak ruke čak i najmlađih. Deca koriste aplikacije za igru, učenje i komunikaciju, ali često bez stalnog nadzora odraslih. Iako tehnologija donosi prednosti, iza naizgled bezazlenih ikonica kriju se opasnosti koje mogu ozbiljno ugroziti privatnost i bezbednost dece.
Ne samo Instagram i TikTok – tu su i mračne aplikacije!
Igor Jurić, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu, upozorava da postoji mnogo aplikacija koje roditelji ne poznaju, a koje nose ozbiljne rizike. Na primer, aplikacija Grindr, poznata kao mesto okupljanja LGBT populacije, ali i dece koja tamo traže komunikaciju, postala je mesto gde su zabeleženi slučajevi zloupotrebe, pa čak i fizičkog kontakta sa predatorima.
Dejan Radenković, bivši pomoćnik načelnika uprave kriminalističke policije, ističe da policija ima poseban odeljak za visokotehnološki kriminal koji se bavi ovim slučajevima. Akcija „Armagedon“ je u toku i cilj joj je da smanji broj dece koja stradaju na internetu. Međutim, dokazivanje ovih dela je izuzetno teško i može trajati godinama.
Brojke koje lede krv u žilama
Gotovo 70% maloletnika ima otvorene naloge na popularnim društvenim mrežama, što olakšava pristup ljudima sa lošim namerama. Deca često dele svoje lokacije, što dodatno povećava rizik.
U jednoj međunarodnoj istrazi koja je trajala tri godine, zaplenjeno je oko 3.000 uređaja sa video zapisima zlostavljane dece, a u Srbiji su uhapšena dvojica muškaraca.
Psihološki aspekt: deca su ranjivija nego ikada
Psiholog Dragana Ivanović upozorava da granice zavisnosti od društvenih mreža pomeraju se na niže uzraste. Deca su sve mlađa, a problem je globalan – više od polovine svetske populacije ima pristup internetu, a trećinu čine deca.
Šta roditelji mogu da urade?
Prvi korak je informisanje. Roditelji moraju znati koje aplikacije njihova deca koriste i kako da ih kontrolišu. Policija i stručnjaci su tu da pomognu, ali bez aktivne uloge roditelja, borba je izgubljena.
Zaključak: Internet nije bezbedno mesto za decu – vreme je za akciju!
Ako mislite da je dovoljno da deca imaju naloge na Instagramu i TikToku, varate se. Prave opasnosti vrebaju tamo gde ih najmanje očekujete. Grindr i slične aplikacije nisu samo za odrasle – deca ih koriste, i to može imati katastrofalne posledice.
Zato, sledeći put kada vidite da vaše dete drži telefon, zapitajte se: šta se krije iza te ikone? I nemojte se ustručavati da pitate, komentarišete ili čak se našalite na ovu temu – možda baš vaša reč nekome spasi život.
A sad, da li ste vi znali za ove aplikacije? Ili ste mislili da je internet samo mesto za smešne video klipove? Podelite svoje mišljenje, jer ovo nije tema za ćutanje!