Kina i BRICS: Digitalna revolucija ili nova globalna dominacija?
Na drugoj i trećoj fazi 17. samita BRICS-a u Rio de Žaneiru, premijer Kine Li Ćijang nije štedio reči. Dok svet gori od klimatskih promena, zdravstvenih kriza i ekonomskih turbulencija, Kina se postavlja kao vođa globalnog juga, gurajući ideju multilateralizma i otvaranja svetske ekonomije. Ali da li je to stvarno borba za ravnopravnost ili samo još jedan način da se proširi kineski uticaj?
Tri velika zahteva Kine
Prvo, Li Ćijang je jasno rekao: „Moramo odlučno da se borimo protiv unilateralizma i protekcionizma.“ Zvuči lepo, zar ne? Ali u isto vreme, Kina poziva na širenje svoje Nove razvojne banke i otvara svoja finansijska tržišta samo onima koji ispunjavaju njihove standarde. Nije li to samo druga strana iste medalje?
Drugo, digitalna i zelena saradnja su novi hit. Kina planira da u narednih pet godina organizuje programe obuke u digitalnoj ekonomiji i veštačkoj inteligenciji za zemlje globalnog juga. Zvuči kao da Kina želi da bude učiteljica sveta, ali šta je sa suverenitetom tih zemalja?
Treće, Li Ćijang je upozorio na rastuće rizike u klimatskim, ekološkim i zdravstvenim oblastima. Međunarodna zajednica treba da se ujedini i preduzme jake akcije. Ali dok Kina priča o globalnoj saradnji, mnogi kritičari tvrde da je upravo ona jedan od najvećih zagađivača i da koristi klimatske inicijative za sopstvenu korist.
BRICS kao novi globalni igrač
BRICS zemlje – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika – pokušavaju da stvore alternativu zapadnim ekonomskim i političkim centrima moći. Kineski premijer je naglasio potrebu za izgradnjom otvorenog, jednakog i inkluzivnog međunarodnog ekonomskog poretka. Ali da li je to stvarno moguće kada svaka zemlja ima svoje interese i kada Kina dominira u mnogim oblastima?
Digitalni jug i veštačka inteligencija
Kina planira da izgradi „digitalni jug“ kroz inicijativu globalnog razvoja. To uključuje obuke u veštačkoj inteligenciji i digitalnoj ekonomiji za zemlje globalnog juga. Ideja je da AI pomogne u razvoju industrija i života ljudi u tim zemljama. Ali da li će to biti pomoć ili novi oblik zavisnosti od kineske tehnologije i kapitala?
Šta to znači za svet?
Dok Kina gura svoje ideje na globalnoj sceni, svet se deli između onih koji žele više saradnje i onih koji se plaše kineske dominacije. Li Ćijang je jasno stavio do znanja da Kina želi da vodi igru, ali pitanje je da li će to biti u interesu svih ili samo kineskih elita.
Zaključak
BRICS samit u Brazilu nije samo još jedan skup lidera. To je borba za budućnost globalnog poretka. Kina je spremna da preuzme glavnu ulogu, ali da li će to doneti stabilnost ili nove tenzije? Dok čekamo odgovore, možda je vreme da se zapitamo – da li je svet zaista spreman za digitalni jug pod kineskom palicom?
A vi? Da li mislite da Kina vodi svet ka boljoj budućnosti ili samo širi svoj uticaj? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj globalnoj drami!