Kada predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen stane pred EU parlament u Strazburu, ne bira reči: Peking de fakto omogućava rusku ratnu ekonomiju! Da, dobro ste pročitali. Kina, koja se predstavlja kao čuvar međunarodnog poretka, zapravo podržava brutalni rat Vladimira Putina u Ukrajini. Fon der Lajenova upozorava da uporna kineska podrška Rusiji vodi Evropu u veću nestabilnost i neizvesnost.
Zamislite samo – dok Kina tvrdi da brani pravila međunarodnog poretka, ne samo da ne osuđuje rusko kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine, već ga i indirektno podržava! Ova dvoličnost je ključni kamen spoticanja u odnosima EU i Kine, koji će biti na tapetu predstojećeg samita EU-Kina krajem jula, kada se obeležava 50 godina diplomatskih odnosa.
Ali nije samo rat u Ukrajini problem. Od automobilske industrije do solarnih ćelija, odnosi između EU i Kine su zategnuti i puni nesuglasica. Fon der Lajenova jasno poručuje: ako Kina želi da bude ozbiljan igrač na svetskoj sceni, mora da prestane da podržava ratnu ekonomiju Rusije i da se pridržava međunarodnih pravila.
Ova izjava dolazi u trenutku kada svet gleda kako se globalna moć prelama između velikih sila, a Evropa se nalazi na ivici nove nestabilnosti. Da li će Kina nastaviti da igra dvostruku igru ili će se opredeliti za mir i stabilnost? Samit EU-Kina bi mogao biti prekretnica, ali Fon der Lajenova ne krije sumnju – budućnost odnosa zavisi od kineskog stava prema ratu u Ukrajini.
Dakle, dok čekamo da vidimo hoće li Kina stati na stranu pravde ili rata, možemo samo da se pitamo: koliko dugo će Evropa trpeti ovu igru moći? I da li će iko konačno stati na put ovoj opasnoj podršci koja može da promeni sudbinu kontinenta?
A vi? Šta mislite o kineskoj ulozi u ovom sukobu? Da li je vreme da EU povuče oštrije poteze ili je sve ovo samo deo velike geopolitičke igre? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj ludoj priči!