Policijska revolucija ili potpuni haos? Šćepanović smenio načelnike u četiri crnogorska grada!
U Crnoj Gori se dešava prava policijska zemljotres! Lazar Šćepanović, vršilac dužnosti direktora Uprave policije, odlučio je da ne štedi kadrovske promene u policijskim odeljenjima Danilovgrad, Kolašin, Žabljak i Budva. Da li je ovo hrabar potez ka profesionalizaciji ili samo još jedan haotični korak u crnogorskoj policiji?
Ko je otišao, a ko je došao?
Načelnik Odeljenja bezbednosti u Danilovgradu sada je Dragoljub Vujović, diplomirani oficir policije sa Beogradske akademije, koji je već rukovodio radom u Budvi. U Kolašinu je umesto Zorana Braunovića postavljen Ivan Raičević, takođe diplomirani oficir sa bogatim iskustvom na rukovodećim pozicijama, uključujući Cetinje i Podgoricu.
Na Žabljaku je na mesto načelnika došao Tadija Ćetković, stručnjak za nacionalnu bezbednost sa višim obrazovanjem i iskustvom u specijalnim jedinicama. Budvu sada vodi Vesko Nedović, veteran kriminalističke policije sa iskustvom u borbi protiv najtežih krivičnih dela.
Šta ovo znači za građane?
Šćepanović tvrdi da su ove promene deo šire strategije za jačanje profesionalnih standarda i povjerenja građana u policiju. Ali, da li građani zaista mogu očekivati bolje rezultate ili je ovo samo kozmetička promena? U zemlji gde se policija često dovodi u pitanje zbog korupcije i neefikasnosti, svaka promena izaziva sumnju i strah od daljeg pada poverenja.
Penzionisani i novi kadrovi
Na mestu koordinatora u Regionalnom centru granične policije umesto Petra Šestovića, koji je otišao u penziju, postavljen je Branislav Knežević, specijalista pravnih nauka sa dugogodišnjim iskustvom u borbi protiv prekograničnog kriminala i korupcije. Ovo može biti znak da se ozbiljno pristupa problemima, ali i dalje ostaje pitanje koliko će ova promena biti efikasna u praksi.
Da li je ovo početak kraja starih struktura?
Uprava policije najavljuje da će nastaviti sa aktivnostima koje jačaju integritet svakog policijskog službenika. Međutim, u javnosti se i dalje čuju kritike na račun policije, a mnogi se pitaju da li su ovi potezi dovoljni da se razbije stari sistem i uvede prava reforma.
Zaključak: Heroji ili lutke na koncu?
Dok Šćepanović hvali nove kadrove i njihove kvalifikacije, građani i analitičari ostaju skeptični. Da li će ovi ljudi zaista promeniti lice crnogorske policije ili će biti samo još jedna epizoda u dugom nizu promena koje ništa ne menjaju? Jedno je sigurno – pažljivo pratite šta se dešava, jer ovo nije obična smena, već potencijalni preokret u bezbednosnoj politici Crne Gore.
A vi? Da li verujete u ovu policijsku revoluciju ili mislite da je sve ovo samo predstava za javnost? Bacite komentar, neka se čuje glas naroda!