Električni automobili uništavaju naftnu industriju – čak i bez američkih subvencija!

Električni automobili su već počeli da menjaju svet – i to brže nego što iko očekuje! Uprkos Trampovom zakonu koji je ukinuo poreske olakšice za čistu energiju i električna vozila, svet se ne zaustavlja u masovnom prelasku na električne automobile. Da, dobro ste pročitali – čak i kada Amerika daje vetar u leđa naftnoj industriji, globalna potražnja za naftom tone kao kamen.

Početak kraja nafte? Trampov zakon je ukinuo federalne poreske olakšice za solarne i vetroelektrane, kao i za električne automobile, dok je istovremeno uveo poreske olakšice za naftne i gasne kompanije. Da stvar bude gora, američke kompanije sada mogu deset godina nesmetano ispuštati metan, gas koji je desetostruko štetniji za klimu od ugljen-dioksida. Klimatski stručnjaci su u panici, upozoravajući na ozbiljne posledice po zdravlje i planetu.

Ali, svet ne staje! Prema istraživanju BloombergNEF, čak i ako zbog američkog usporavanja bude 14 miliona manje prodatih električnih vozila do 2025. godine, globalni prelazak na čistu energiju će i dalje rasti. Električni automobili već sada zamenjuju milione barela nafte dnevno – zamislite samo koliko to znači za naftnu industriju!

Da stavimo stvari u perspektivu: prvi milion barela nafte dnevno zamenjen je električnim vozilima još 2019. godine. Do kraja ove decenije, očekuje se da će električni automobili dnevno zamenjivati čak pet miliona barela nafte! Za poređenje, to je količina nafte koju potroši cela Južna Koreja u jednom danu.

Naftni giganti se ne predaju lako. Umesto da se bore protiv električnih vozila, oni planiraju da postanu ‘big EV’. Chevron je kupio ogromne površine zemljišta za vađenje litijuma, BP i Shell masovno ulažu u infrastrukturu za punjenje električnih automobila. Čak su otvorili najveću punionicu brzih punjača u Šenženu!

Zaključak? Iako Tramp i njegovi saveznici u Vašingtonu trenutno slave naftnu renesansu, dugoročna sudbina naftne industrije je praktično zapečaćena. Električni automobili su budućnost, a nafta je na putu da postane prošlost.

Pa, šta vi mislite? Da li će nafta uspeti da se odupre ovom električnom cunamiju ili je vreme da se oprostimo od benzinskih pumpi? Bacite komentar, zapalite diskusiju, ili samo nasmejte prijatelje ovom informacijom – svet se menja, a mi smo tu da to pratimo!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *