Upisne kvote na fakultetima u Srbiji: Ko će se i gde školovati ove godine?

Upisne kvote na fakultetima u Srbiji: Ko će se i gde školovati ove godine?

Svake godine ista priča, a studenti i roditelji i dalje u neizvesnosti! Vlada Srbije je konačno donela odluke o upisnim kvotama za prvu godinu na fakultetima širom zemlje, ali da li je to dovoljno?

Gde ima najviše mesta? Univerzitet u Nišu prednjači sa čak 3.173 mesta na budžetu, a slede Kragujevac sa 2.078 i Priština sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici sa 1.000 mesta. Univerzitet u Novom Pazaru i Univerzitet umetnosti u Beogradu takođe imaju značajan broj mesta, ali daleko manje nego Niš.

Posebne kategorije studenata Od ukupnog broja mesta, oko 51 mesto je rezervisano za studente sa invaliditetom, pripadnike romske nacionalnosti ili one koji su završili srednju školu u inostranstvu. Ovo je korak napred, ali da li je dovoljan?

Problemi sa kvotama u Beogradu Tri fakulteta u Beogradu – Filozofski, Fakultet dramskih umetnosti i Fakultet primenjenih umetnosti – još uvek nemaju definisane kvote jer čekaju nadoknadu nastave zbog blokada i protesta studenata. Premijer Đuro Macut je izjavio da će se kvote za ove fakultete definisati naknadno, što dodatno komplikuje situaciju za buduće brucoše.

Različiti fakulteti, različite kvote Na primer, Arhitektonski fakultet u Beogradu ima 120 mesta, dok Stomatološki fakultet može da primi samo 60 studenata na budžet. Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja ima 100 mesta, a Hemijski fakultet 150. Očigledno je da se broj mesta razlikuje u zavisnosti od fakulteta i njihove popularnosti ili kapaciteta.

Šta kažu studenti? Mnogi studenti su frustrirani jer kvote ne prate realne potrebe tržišta rada, a neki fakulteti su pretrpani dok drugi imaju mesta koja ostaju nepopunjena. Takođe, neizvesnost oko kvota na nekim fakultetima u Beogradu dodatno stvara nervozu.

Zaključak Upisne kvote su važan pokazatelj obrazovne politike države, ali da li su ove kvote pravi odgovor na potrebe mladih i društva? Da li će studenti moći da upišu željene fakultete ili će biti pritisnuti da biraju manje atraktivne opcije? I dok čekamo zvanične kvote za neke fakultete, ostaje pitanje – koliko je ova odluka zaista transparentna i pravična?

A vi? Da li ste zadovoljni kvotama ili mislite da je ovo samo još jedna u nizu odluka koja ne rešava stvarne probleme? Bacite komentar, da vidimo ko je za, a ko protiv ove kvote igre!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *