Zaboravljeni Srpski Grof Koji je Osnovao Ruski Grad i Stvorio Najduži Trgovački Put u Istoriji!
Da li ste znali da je jedan Srbin, grof Sava Vladislavić Raguzinski, pre tri veka osnovao ruski grad Troickosavsk (danas Kjahta) i stvorio najduži trgovački put u istoriji civilizacije – “Put čaja” dug čak 13.000 kilometara? Da, dobro ste pročitali! Dok se danas hvalimo modernim dostignućima, ovaj srpski diplomat i vizionar ostao je gotovo neprimećen, a njegova priča je prava bomba za sve ljubitelje istorije i diplomatije.
Grad kao spomenik večnom miru
Troickosavsk je osnovan kao “grad-spomenik večnog mira” između Rusije i Kine, a ime nosi po Svetom Savi, zaštitniku Srba. Ovaj grad nije samo običan grad – on je simbol velikog diplomatskog uspeha i mira koji je uspostavio grof Vladislavić. Zamislite, on je uspeo da pregovara i dogovori granicu između Rusije i Kine dugu 6.000 kilometara, sprečivši rat koji bi mogao trajati vekovima!
Međunarodni komitet i bratimljenje gradova
Nedavno je u Beogradu održana konferencija povodom osnivanja međunarodnog komiteta za obeležavanje 300 godina od osnivanja Troickosavska. Inicijativu su pokrenuli Sremski Karlovci i potomak grofa Vladislavića, Branko Vukomanović, koji je istakao da ovo nije samo srpsko-ruska priča, već projekat koji uključuje i Kinu i Mongoliju. Planira se i bratimljenje Sremskih Karlovaca i Kjahte, kao i upis “Puta čaja” u UNESCO-v registar svetske baštine.
Ko je bio grof Sava Vladislavić?
Grof Vladislavić je bio srpski diplomat koji je službovao na ruskom dvoru kod Petra Velikog. Njegova misija u Kini i Rusiji bila je uspostavljanje mira i trgovinskih veza. On je praktično napravio najveću trgovinsku zonu tog vremena, povezujući Istok i Zapad, i to bez oružja, već mudrošću i diplomatskim umećem.
Zašto je njegova priča važna danas?
U vreme kada svet gori od sukoba i nesporazuma, priča o čoveku koji je uspeo da stvori “Put čaja” kao simbol mira i saradnje između velikih sila je više nego aktuelna. Međunarodni komitet želi da obnovi hram u Kjahti posvećen Svetom Savi i vrati prvobitno ime gradu, koje je promenjeno u vreme komunizma.
Srpska tradicija i kultura u Rusiji
Sremski Karlovci, kao čuvari srpske tradicije, istorije i kulture, podigli su prvi spomenik grofu Vladislaviću. Obeležavanje ovog jubileja nije samo čin sećanja, već i podsećanje na značaj srpskog naroda u svetskoj istoriji i diplomatiji.
Šta kažu stručnjaci?
Književnik Miodrag Ljumo Hrnjez, autor epske poeme o grofu Savi, ističe da je Vladislavić zadužio čovečanstvo mirovnim dogovorima. Ambasadorica Ljiljana Nikšonić naglašava da je on bio plemić velikog formata, koji je uspeo da objedini mnoge države i kulture.
Zaključak
Dok se danas hvalimo modernim tehnologijama i globalnim dostignućima, zaboravljamo ljude poput grofa Save Vladislavića, koji su svojim delima oblikovali svet kakav poznajemo. Možda je vreme da se malo više pozabavimo ovim zaboravljenim herojima i da naučimo kako je prava moć u miru, a ne u oružju.
A vi? Jeste li znali za ovu neverovatnu priču? Ili vam je ovo zvučalo kao da je iz nekog filma? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili samo recite – ko još voli ovakve istorijske bombe?
Slug: srpski-grof-osnivac-ruskog-grada-put-caja-zaboravljeni-heroj