Goran Svilanović: Pošteni izbori kao lek za podeljeno društvo i evropska budućnost Srbije

Izbori kao spas za Srbiju? Goran Svilanović ne štedi reči!

Da li Srbija može da izađe iz političkog ćorsokaka? Goran Svilanović, nekadašnji ministar spoljnih poslova Srbije i Crne Gore, tvrdi da je odgovor jasan: pošteni izbori! Ali ne bilo kakvi – izbori koji odražavaju stvarni društveni mozaik i koji bi mogli da smire tenzije koje već dugo truju našu zemlju.

Podeljeno društvo traži rešenje

Svilanović otvoreno kaže da su izbori ključni za prevazilaženje dubokih podela u društvu. „Svaki dan razmišljam o izborima“, kaže on, dok kritikuje aktuelnu vlast i blokade koje, po njegovim rečima, završavaju „plakanjem ispred policijske stanice“. Da li je ovo samo politička retorika ili odraz stvarnosti?

Regulatorno telo i izborni zakoni – prvi koraci

Prema Svilanoviću, prvo što treba da se uradi jeste izbor saveta Regulatornog tela za elektronske medije. Zašto? Zato što to telo treba da odražava raznolikost društva i da garantuje fer medijski prostor. Zatim, neophodno je uskladiti izborne zakone sa preporukama ODIHR-a, što bi trebalo da omogući transparentne i legitimne izbore.

Evropska unija i Srbija – ljubav ili mržnja?

Svilanović ne krije nadu da će Srbija uskoro krenuti putem članstva u EU, ali upozorava da je trenutno stanje daleko od idealnog. Tri godine bez otvaranja novih pregovaračkih poglavlja i prećutno zaustavljanje procesa članstva bacaju senku na evropsku budućnost Srbije. Ipak, EU nastavlja da finansira infrastrukturne projekte, što je, po njemu, znak da nada još postoji.

Studenti na ulicama – građanski bunt ili politička igra?

Svilanović primećuje da su studentski protesti prerasli u širi građanski bunt. Nada se da će razboritost prevladati i da će zahtevi studenata biti prihvaćeni, što bi omogućilo organizaciju izbora u skladu sa međunarodnim standardima.

Šta nas čeka do kraja godine?

Realni vremenski okvir za održavanje poštenih izbora, prema Svilanoviću, je kraj ove godine – između septembra i decembra. Da li će vlast i opozicija uspeti da se dogovore i sprovedu fer izbore? To ostaje da se vidi.

Zaključak

Svilanović nas podseća da je dijalog neophodan i da samo kroz otvorenu komunikaciju možemo doći do rešenja. Pošteni izbori nisu samo politički događaj – oni su šansa da Srbija konačno krene napred, da prevaziđe podele i da se približi evropskoj porodici.

A vi? Da li verujete da su pošteni izbori mogući u Srbiji? Ili je sve ovo samo još jedna politička bajka? Bacite komentar, neka se čuje glas naroda!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *