Rimac i 20 miliona evra za prototipove koji ne postoje: Robotaksi afera razotkrivena!
Da li ste znali da je kompanija Mate Rimca, Project 3 Mobility (P3M), dobila pozajmicu od hrvatske vlade u iznosu od čak 20 miliona evra za razvoj robotaksija – a da prototipovi tih vozila uopšte ne postoje? Da, dobro ste pročitali!
Kako je došlo do ovog skandala?
Još u februaru 2021. godine, P3M je dobio pozajmicu od gotovo 20 miliona evra namenjenu za razvoj i istraživanje autonomnih vozila pete razine autonomije. Ovaj novac je bio strogo namenjen za izradu prototipova i početak rada na verifikacijskim prototipovima robotaksija. Međutim, prototipovi nikada nisu napravljeni, a rokovi su se neprestano pomerali.
Iako je Rimac tvrdio da nije mogao raditi na projektu pre nego što je potpisan ugovor sa Evropskom komisijom u junu 2022. godine, ugovor sa hrvatskom vladom pokazuje da je P3M već u februaru 2021. imao na raspolaganju milionska sredstva za rad na projektu. Čak su u decembru 2021. godine podneli zahtev za uvrštavanje u Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO), a javnost je o tome saznala tek u martu 2022.
Gde su prototipovi?
Do danas, P3M nije isporučio ni jedan prototip niti dao dokaze o njihovom postojanju. Rokovi su pomerani sa 2021. na 2022., a zatim na 2023. godinu. Stručnjaci upozoravaju da vozilo pete razine autonomije trenutno ne postoji ni u svetu i da će biti moguće tek krajem decenije, što znači da Rimčev robotaksi projekat ne može biti ispunjen u predviđenom roku.
Zašto je ovo problem?
Ovo nije samo pitanje kašnjenja – ovo je pitanje transparentnosti i odgovornosti. Hrvatska vlada je dala ogromna sredstva privatnoj firmi bez jasnih dokaza o napretku projekta. Ugovor jasno navodi da bi, ukoliko Evropska komisija ne odobri projekat, P3M morao vratiti novac sa zateznim kamatama u roku od sedam dana. Međutim, do danas nema dokaza da je projekat zaista započeo.
Šta kažu iz P3M?
P3M tvrdi da je zvanični početak projekta odobrenjem Evropske komisije u maju 2022. godine, ali to ne menja činjenicu da su sredstva već bila na računu od februara 2021. godine. Takođe, u septembru 2022. godine su priznali da nisu radili na glavnom projektu robotaksija do tada.
Šta dalje?
Ova afera baca senku na čitav proces dodele evropskih i državnih sredstava i postavlja pitanje koliko je transparentan i odgovoran rad u sektoru visokih tehnologija u Hrvatskoj. Dok Rimac i njegova kompanija obećavaju revoluciju u mobilnosti, javnost i poreski obveznici ostaju sa pitanjem – gde su ti prototipovi i zašto je novac potrošen bez rezultata?
Ako imate svoje mišljenje o ovom skandalu, ili možda znate nešto što nismo otkrili, slobodno bacite komentar. Možda zajedno rasvetlimo ovu misteriju!
Slug: rimac-20-miliona-evra-za-prototipove-koji-ne-postoje-robotaksi-afera