EU pod lupom: Da li je britansko-francuski sporazum o migrantima legalan ili samo još jedna migraciona farsa?
Migrantska kriza i dalje trese Evropu, a najnoviji britansko-francuski sporazum o deportaciji migranata izaziva buru pitanja i sumnji. Da li je ovaj dogovor legalan? Da li će Evropska unija dati zeleno svetlo? Ili je sve to samo još jedna farsa u beskrajnoj migracionoj sapunici?
Šta predviđa sporazum? Britanski premijer Kir Starmer i francuski predsednik Emanuel Makron potpisali su sporazum koji predviđa da će oko 50 migranata nedeljno biti deportovano iz Velike Britanije nazad u Francusku. U zamenu, Francuska će primati isti broj migranata koji imaju legitimne zahteve za azil i članove porodica u Velikoj Britaniji. Migranti koji nisu pokušali da pređu Lamanš malim čamcima moći će legalno i bezbedno da zatraže azil u Velikoj Britaniji.
EU na ispitu: Da li je sporazum legalan? Evropska komisija je saopštila da će proceniti legalnost ovog sporazuma pre nego što da svoju podršku. Francuska je, prema pravilima Bregzita, obavezna da konsultuje EU zbog pitanja migracija unutar Unije. Međutim, pet država članica EU – Italija, Španija, Malta, Kipar i Grčka – već su izrazile kritike prema ovom sporazumu.
Profesor prava EU Stiv Pirs sa Univerziteta u Londonu ističe da Komisija nema moć da raskine sporazum, čak i ako smatra da on krši prava EU. Francuska može jednostavno reći: “Mi imamo drugačiji stav i uradićemo to”. U tom slučaju, Komisija bi mogla tužiti Francusku, ali ne može je naterati da ne učini to.
Političke igre i pritisci Neimenovani diplomata je za Gardijan izjavio da Francuska mora da pruži nešto Velikoj Britaniji kako bi zadovoljila javno mnjenje, posebno u vreme kada cela EU želi da osigura saradnju sa Londonom u oblastima odbrane i bezbednosti zbog ruske pretnje.
S druge strane, druge zemlje upozoravaju da je sporazum sa Velikom Britanijom obmana jer Francuska može vratiti migrante u zemlju dolaska prema dablinskim pravilima EU, što može dodatno zakomplikovati situaciju.
Šta to znači za migrante i Evropu? Ovaj sporazum je pokušaj da se kontroliše migrantski talas koji je prošle godine doveo do više od 35.000 ilegalnih prelazaka Lamanša. Međutim, pitanje je da li će ovakva bilateralna rešenja biti efikasna i legalna u okviru EU prava.
Evropska komisija je oprezna i želi da se uveri da su modaliteti saradnje kompatibilni sa duhom i slovom prava EU. Tek kada se to utvrdi, moći će se dati jasnija ocena i podrška ovom sporazumu.
Zaključak: Migrantska saga se nastavlja Dok se EU bavi pravnim i političkim dilemama, migranti i dalje pokušavaju da pređu Lamanš, a zemlje članice EU se bore sa sopstvenim stavovima i pritiscima. Da li će ovaj sporazum biti početak rešenja ili samo još jedna epizoda u beskrajnoj migracionoj drami? Ostaje da se vidi.
A vi? Šta mislite o ovom sporazumu? Da li je to pametan potez ili samo još jedna farsa? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj migrantskoj sapunici!