Beogradske blokade: Studenti i građani u ratu sa državom zbog privođenja i protesta
Već danima Beograd gori od protesta i blokada koje su pokrenuli studenti i građani nezadovoljni privođenjem svojih kolega. Sve je počelo 28. juna, kada su uhapšeni studenti osumnjičeni za planiranje nasilne promene ustavnog uređenja. Od tada, blokade raskrsnica i mostova postale su svakodnevica u glavnom gradu, ali i u drugim gradovima Srbije.
Gde se sve blokira?
Protesti su počeli okupljanjem ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Novom Beogradu, odakle su se demonstranti uputili ka Pravnom fakultetu. Blokirane su raskrsnice Bulevara Kralja Aleksandra i beogradske ulice, a gužve na Brankovom mostu su bile ogromne, saobraćaj je potpuno stao u oba smera. Policija je prisutna sa rotacionim vozilima, ali to nije sprečilo studente i građane da nastave sa blokadama.
Ali Beograd nije jedini grad u plamenu. U Novom Sadu je blokiran deo Bulevara Mihajla Pupina i Varadinski most, dok su u Novoj Pazovi građani okupirani na kružnom toku. Slične scene viđene su i u Nišu, Šapcu i Užicu. Čak su i posetioci Exit festivala u Novom Sadu upoznati sa situacijom, jer su demonstranti blokirali prilaz tvrđavi i postavili štandove za prikupljanje pomoći za žrtve požara širom Srbije.
Zašto protestuju?
Glavni razlog protesta je privođenje više studenata koji su optuženi za planiranje nasilne promene ustavnog uređenja. Demonstranti tvrde da su hapšenja politički motivisana i da je država prešla granicu u gušenju slobode izražavanja i prava na protest. Podršku studentima pružaju različite grupe građana, a na skupovima su se pojavili i poznati javni ličnosti poput Bože Prelevića, Vladimira Pavićevića, Miše Bačulova i Senke Jankov.
Šta se dešava dalje?
Blokade su počele 29. juna i ne pokazuju znake popuštanja. Saobraćaj u Beogradu i drugim gradovima je u haosu, a vlasti su u stanju pripravnosti. Pitanje je koliko dugo će građani i studenti moći da izdrže, a koliko će država biti spremna da popusti ili pojača represiju.
Ova situacija baca ozbiljno svetlo na stanje demokratije u Srbiji i postavlja pitanje: gde je granica između reda i represije? Dok se Beograd i ostali gradovi guše u blokadama, svi se pitaju – ko će izaći kao pobednik u ovom sukobu?
Ako imate neki svoj stav ili ste se našli u saobraćajnom haosu, slobodno bacite komentar. Nije svaki dan da se grad pretvori u bojno polje, pa hajde da vidimo ko je za koga!