Krvavi 7. jul u Najrobiju: Policija puca na demonstrante, suzavac i vodeni topovi na ulicama!
Svake godine 7. jula u Najrobiju se okupljaju hrabri aktivisti da obeleže godišnjicu „Saba Saba“ protesta iz 1990. godine, kada su Kenijci prvi put hrabro ustali protiv tadašnjeg predsednika Danijela Arapa Moije i zahtevali višestranačku demokratiju. Ali umesto mira i sećanja, ove godine su ulice pretvorene u bojno polje.
Policija kao da je spremna za rat
Kenijska policija nije se štedela – prvo su bacili suzavac, potom vodene topove, a onda su počeli da pucaju na demonstrante! Da, dobro ste pročitali – pucnjava usred grada! Svedoci su videli muškarca kako leži nepomično na ulici sa krvavom ranom. Da li je ovo cena za slobodu?
Zašto protesti?
Protesti su počeli kao reakcija na povećanje poreza, ali su se brzo proširili na pitanja korupcije, brutalnosti policije i misterioznih nestanaka kritičara vlasti. Svake godine vlasti pojačavaju policijsku prisutnost, blokiraju glavne saobraćajnice i zatvaraju škole i tržne centre, kao da spremaju rat, a ne miran protest.
Mladi na prvoj liniji fronta
Ove demonstracije predvode mladi ljudi, koji su 1990. godine prvi podigli glas protiv režima. Oni i dalje veruju u borbu za svoja prava, iako im vlasti odgovaraju suzavcem i mecima. „Nismo spremni da odustanemo. Ako se mi ne borimo, ko će?“, rekao je jedan od učesnika protesta.
Vlast naziva proteste terorizmom
Ministar unutrašnjih poslova Kipčumba Murkomen je proteste nazvao „terorizmom“ i obećao da će država štititi živote i imovinu. Ali da li je pucanje na sopstvene građane zaista zaštita ili teror?
Zaključak: Demokratska borba ili krvavi obračun?
Dok svet gleda, u Najrobiju se odvija krvavi obračun između vlasti i naroda. Godišnjica borbe za demokratiju pretvorila se u krvavi haos. Da li će Kenija ikada zaista postati zemlja slobode i pravde, ili će represija i dalje gušiti glas naroda?
Ako imate mišljenje o ovome, ili vam je palo na pamet neko ludo poređenje, slobodno bacite komentar. Neka se čuje glas naroda, makar i ovde!