Baltičke zemlje kupuju američki HIMARS: Priprema za rusku pretnju ili novi NATO rat?

Baltičke zemlje i njihova opsesija HIMARS-om: Da li se sprema novi rat?

Baltičke zemlje – Estonija, Letonija i Litvanija – odlučile su da kupe američki višecijevni raketni bacač HIMARS, oružje koje je postalo zvezda ukrajinskog sukoba. Ali, da li je ovo samo pametna odbrana ili uvod u nešto mnogo opasnije?

HIMARS – oružje koje je promenilo igru u Ukrajini

HIMARS, proizvod američkog giganta Lockheed Martin, bio je ključni saveznik Ukrajine u borbi protiv ruske invazije. Sa dometom od oko 70 kilometara, omogućio je Ukrajini da pogađa ruske magacine municije i komandne centre, što je značajno poremetilo ruske operacije. Iako je njegova efikasnost s vremenom opala zbog ruskih elektronskih ometanja, HIMARS i dalje ostaje ključni faktor na bojnom polju.

Baltičke zemlje se ne šale – kupovina HIMARS-a kao poruka Rusiji

Strah od ruske agresije natera je Estoniju, Letoniju i Litvaniju da ozbiljno povećaju svoje odbrambene budžete. Njihova odluka da kupe HIMARS nije samo vojna investicija, već i politička poruka Moskvi: “Nećemo biti laka meta!”. Estonski ministar odbrane Hano Pevkur jasno je rekao da HIMARS šalje Rusiji poruku koja bi je mogla ubediti da ne napadne.

NATO i američka podrška – ali sa rezervom

Iako su baltičke zemlje članice NATO-a i uživaju podršku saveznika, njihova situacija je komplikovana. Za razliku od Ukrajine, one mogu koristiti HIMARS u punom kapacitetu, ali pitanje dostupnosti municije i političke volje SAD ostaje otvoreno. Estonija već razmatra kupovinu dodatnih sistema, ali upozorava da mora biti sigurna da će imati dovoljno municije za njih.

Širi kontekst – Evropa na ivici sukoba?

Baltičke zemlje nisu same u svojoj zabrinutosti. Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Finska i Danska takođe upozoravaju na mogućnost ruske agresije. Bivši direktor CIA David Petraeus čak je označio Litvaniju kao najverovatniju metu ruskog napada u NATO-u. NATO je pojačao svoje prisustvo u regionu, ali pitanje je da li će to biti dovoljno da spreči eskalaciju.

Zaključak: Da li nas čeka novi hladni rat ili nešto gore?

Kupovina HIMARS-a od strane baltičkih zemalja može se posmatrati kao racionalna mera samoodbrane, ali i kao deo opasne igre moći koja može dovesti do većeg sukoba. Dok se svet fokusira na Ukrajinu, možda zaboravljamo da se na granicama NATO-a kuju planovi koji bi mogli zapaliti ceo kontinent.

A vi? Da li mislite da je ovo pametan potez ili samo uvod u još jedan veliki sukob? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj vatrenoj debati!


Izvor: Biznis Insider, Blic

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *