Baltičke zemlje kupuju američki HIMARS: Priprema za rusku pretnju ili novi ratni zamah?

Baltičke zemlje kupuju američki HIMARS: Priprema za rusku pretnju ili novi ratni zamah?

HIMARS, američki visoko pokretni artiljerijski raketni sistem, postao je zvezda ukrajinskog sukoba, a sada ga kupuju i baltičke zemlje – Estonija, Letonija i Litvanija. Zašto? Zato što se plaše da bi Rusija, nakon Ukrajine, mogla da ih napadne!

Ovaj sistem, koji proizvodi američki gigant Lokhid Martin, omogućava precizne udare na velike udaljenosti – do 70 kilometara, a Ukrajinci su ga koristili da unište ruske magacine municije, komandne centre i avione. Iako je efikasnost sistema u Ukrajini opala zbog ruskih elektronskih ometanja i problema sa municijom, on i dalje predstavlja ključni deo ukrajinskih kapaciteta.

Baltičke zemlje, koje dele granicu sa Rusijom, ne žele da budu slepi putnici u NATO savezu. One planiraju da HIMARS postane njihovo glavno oružje za odbranu, jer veruju da je sposobnost izvođenja dubinskih udara presudna. Estonski ministar odbrane Hano Pevkur jasno je rekao da ovaj sistem šalje Rusiji poruku da ne sme da napadne.

Ali nije samo HIMARS u igri. Baltičke zemlje povećavaju odbrambene budžete, kupuju tenkove, jačaju protivvazdušnu odbranu i razvijaju elektronsko ratovanje. One su deo tzv. „prve linije odbrane“ NATO-a, zajedno sa Poljskom, i očekuju da ceo savez pomogne u odbrani regiona.

Međutim, postoji i druga strana medalje. Nabavka američkog oružja može dodatno zaoštriti odnose sa Rusijom i potencijalno podstaći nove sukobe. Da li baltičke zemlje kupuju HIMARS da bi se branile ili da bi izazvale novu trku u naoružanju?

U svakom slučaju, jasno je da je rat u Ukrajini promenio bezbednosnu dinamiku Evrope i da se baltičke zemlje ne igraju – one ozbiljno shvataju pretnju i spremne su da ulože ogromne resurse u odbranu.

A vi? Da li mislite da je kupovina HIMARS-a pametan potez ili samo još jedan korak ka eskalaciji sukoba? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas!


Ključni podaci:

  • HIMARS domet: oko 70 km
  • Baltičke zemlje: Estonija, Letonija, Litvanija
  • Ruska pretnja nakon Ukrajine
  • Povećanje odbrambenih budžeta
  • NATO prva linija odbrane

Budite u toku, pratite nas za još vrućih tema!


Izvor: Biznis Insajder, Blic

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *