Književna scena Srbije je upravo dobila novi razlog za slavlje! Divna Vuksanović, autorka romana „Na bazenu“, osvojila je prestižnu književnu nagradu Moma Dimić, dodeljenu u okviru 28. manifestacije „Dani Milovana Vidakovića“. Ova nagrada, nazvana po slavnom srpskom književniku i prevodiocu Momi Dimiću (1944–2008), dodeljuje se svake druge godine i predstavlja jedan od najvažnijih priznata u srpskoj književnosti.
Stručni žiri je pohvalio Vuksanovićkin roman kao delo koje „svaku priču piše na drugačiji način“ i koje „produktivno poigrava različitim žanrovskim i vremenskim matricama“. Ukratko, ovo nije samo još jedan roman – ovo je umetnički izazov i inovacija u srpskoj prozi.
Ali, hajde da budemo iskreni – koliko nas zapravo prati ovakve književne događaje? Dok se svet okreće ka instant zabavi i viralnim sadržajima, ovakve nagrade i dela ostaju u senci. Da li je to znak da je srpska književnost osuđena na zaborav ili je ovo upravo trenutak kada treba da se probudimo i podržimo prave umetnike?
U isto vreme, dok se u Beogradu dodeljuju književne nagrade, u bioskopima se sprema revolucija sa otvaranjem prve „Skriniks“ bioskopske dvorane 17. jula u tržnom centru Ada Mol. Ovaj novi format prikaza filmova širi sliku na bočne zidove sale, obećavajući panoramski doživljaj koji će promeniti način na koji gledamo filmove. Prvi film koji će biti prikazan je „Supermen“ reditelja Džejmsa Gana, a potom sledi „Fantastična četvorka: Prvi koraci“.
Dok se tehnologija i zabava razvijaju munjevitom brzinom, književnost i dalje traži svoje mesto pod suncem. Nagrade poput Moma Dimića su svetionici koji nas podsećaju da prava umetnost i dalje postoji, ali pitanje je koliko smo spremni da je cenimo.
Ako ste mislili da je književnost dosadna i da nema veze sa modernim svetom, razmislite ponovo. Divna Vuksanović i njena nagrada su dokaz da se iza svake priče krije nešto novo i uzbudljivo. Možda je vreme da i vi uzmete knjigu u ruke, a ne samo daljinski upravljač.
A sada, dok razmišljate o tome, bacite pogled na komentare – ko zna, možda baš vi imate šta da kažete o tome kako književnost može da preživi u eri digitalne zabave. Ili možda imate neki smešan meme o „književnim nagradama“? Ne stidite se, podelite s nama!