Da li ste spremni za kulturni šok godine? Pavel Surovi, srpski grafički umetnik, upravo je zauzeo Bratislavski zamak sa svojom izložbom “Tron” koja traje do 1. septembra. Ali ovo nije obična izložba – ovo je eksplozija balkanske tradicije u grafičkoj formi koja će vam otvoriti oči i možda čak i promeniti pogled na narodna nošnja i kulturu!
Šta je “Tron”? To je zbirka grafičkih alegorija koje prikazuju bogatstvo i raznolikost narodnih nošnji Srba, Slovaka, Mađara, Rusina, Bunjevaca, Šokaca i drugih balkanskih naroda. Surovi ne samo da prikazuje tradicionalne elemente, već ih “smelo komponuje” u originalne perspektive koje će vas naterati da dvaput pogledate.
Premijera ove izložbe nije bila u nekom lokalnom muzeju, već u Kini – u Pekingu, Nandžingu i Tajanu! Nakon toga, izložba je stigla u Berlin, a sada je konačno zauzela mesto koje joj pripada – Bratislavski zamak, jedna od najvažnijih turističkih i kulturnih atrakcija Slovačke.
Surovi je izjavio da njegove “grafike ratnica, anđela, grofica, kraljica i carica” zaslužuju fenomenalan prostor kakav nudi zamak Marije Terezije. I nije sam u tome – izložbu je podržalo Ministarstvo kulture Slovačke, a na otvaranju je bio i državni sekretar Tibor Bernatak, kao i brojne javne ličnosti.
Organizatori su Slovenski narodni muzej, Istorijski muzej i Kulturni centar Kisač, uz finansijsku podršku grada Novog Sada. Dakle, ovo nije samo umetnički događaj, već i primer kako kultura može da poveže narode i zemlje.
Ako ste mislili da ste videli sve u svetu umetnosti, razmislite ponovo. “Tron” Pavela Surovog je tu da vas iznenadi, da vas nasmeje, da vas natera da razmišljate o tradiciji na potpuno nov način. A ako ste u Bratislavi do 1. septembra, nemojte da propustite ovu priliku da vidite kako izgleda balkanska nošnja kroz oči jednog od najhrabrijih umetnika današnjice.
I sad, iskreno – ko još može da kaže da je video kraljicu ili caricu u grafičkoj formi koja je istovremeno tradicionalna i moderna? Ako imate mišljenje, šalu ili samo želite da kažete “wow”, znate gde da ostavite komentar. Umetnost je za razgovor, zar ne?