Zagreb u saobraćajnom haosu: Rekonstrukcija obilaznice koja će nas koštati 42 miliona evra i trajati 18 meseci!
Zamislite ovo: vozite se po zagrebačkoj obilaznici, najopterećenijem delu hrvatske auto-putne mreže, gde je saobraćaj već sada na ivici kolapsa. A sada zamislite da će narednih godinu i po dana taj pakao biti još veći jer kreću radovi vredni čak 42 miliona evra! Da, dobro ste pročitali – 42 miliona evra za rekonstrukciju i proširenje obilaznice.
Šta se tačno radi?
Hrvatske autoceste su najavile početak radova na poddionici Zagreb zapad – Jankomir – Lučko, dužine 4,5 kilometara. Plan je da se doda treći vozni trak, što zvuči kao spas, ali da bi se to ostvarilo, moraće da se sruši postojeći most na Dubavi i izgradi novi. Pored toga, kompletno će se rekonstruisati kolnik, modernizovati signalizacija i uvesti automatski sistemi nadzora prometa.
Ekološki standardi?
Naravno, ne može bez ekoloških mera! Biće izgrađeni zidovi za zaštitu od buke i zatvoreni sistemi za odvodnju, u skladu sa strožim propisima. Dakle, ne samo da će nas gužve ubijati, već će i buka i voda biti pod kontrolom – ako to može nekome biti uteha.
Kako će se voziti tokom radova?
Radovi će se izvoditi pod prometom, što znači da će saobraćaj i dalje teći, ali sa privremenim devijacijama i mostom. Cilj je da se maksimalno smanji narušavanje uobičajenih tokova, ali realno, ko veruje da će gužve biti manje? Zagreb već sada ima saobraćajne kolapse, a ovo će biti samo dodatni začin u tom haosu.
Zašto je ovo važno?
Zagrebačka obilaznica je puštena u promet kao auto-put punog profila sa dva vozna i jednim zaustavnim trakom u svakom smeru. Međutim, zbog urbanog širenja i rasta tranzitnog saobraćaja, kapacitet je davno premašen. To znači da je rekonstrukcija neophodna da bi se saobraćaj poboljšao i smanjile gužve.
Koliko će trajati i koliko koštati?
Radovi počinju sledeće godine i trajaće 18 meseci. Procena vrednosti projekta je 42 miliona evra. Toliko o tome koliko nas košta da se vozimo po ovom paklu.
Zaključak
Pripremite se za godine saobraćajnog pakla, jer dok se ovaj projekat ne završi, Zagreb će biti jedno veliko gradilište. Ali hej, bar će na kraju biti bolje, zar ne? Ili ćemo se do tada već svi preseliti na selo?
A vi, dragi čitaoci, šta mislite? Da li je ovo spas za zagrebački saobraćaj ili samo još jedan skup i dugotrajan projekat koji će nas izluđivati? Pišite komentare, delite svoja iskustva i ne zaboravite – strpljenje je vrlina, ali i granice ima!
Gužve na cestama i kolone od nekoliko kilometara
Dok se pripremamo za rekonstrukciju obilaznice, Hrvatski autoklub (HAK) izveštava o pojačanom prometu na važnijim cestama u smeru mora i unutrašnjosti. Kolone na autocesti A2 kod Trakošćana dugačke su oko 3 kilometra, a na A3 kod Bajakova oko 1 kilometar. Teretna vozila iznad 7,5 tona zabranjena su na pojedinim državnim cestama, što dodatno komplikuje situaciju.
Zagreb se guši u saobraćaju i radovima
Ulica Donje Svetice u Zagrebu trenutno je najgora u gradu. Kolone vozila se protežu kilometrima, a gužve su svakodnevne. Radovi na uređenju nogostupa i izgradnji nove trake za desno skretanje traju do septembra, ali problem uskog kolovoza i dalje ostaje. Novi stambeni kompleksi samo dodatno opterećuju saobraćaj, a infrastruktura ne prati tempo izgradnje.
Zaključak
Zagreb je na ivici saobraćajnog kolapsa. Radovi na obilaznici i ulicama donose nadu za budućnost, ali sadašnja situacija je daleko od idealne. Dok čekamo da se sve završi, strpljenje i dobra volja su nam najpotrebniji saveznici.
Politička dimenzija i finansijski aspekti
Projekat rekonstrukcije obilaznice je vredan 42 miliona evra, što je ogroman iznos za infrastrukturu. Postavlja se pitanje efikasnosti trošenja javnog novca i transparentnosti u izvođenju radova. Hrvatska autoceste obećavaju maksimalnu sigurnost i minimalne zastoje, ali realnost će pokazati koliko je to izvodljivo.
Završna misao
Zagreb se sprema za velike promene u saobraćaju, ali put do boljeg saobraćaja je trnovit i skup. Dok čekamo da se radovi završe, možemo samo da se nadamo da će sve biti vredno čekanja i da će se saobraćaj konačno rasteretiti.
A vi? Da li ste spremni za saobraćajni pakao narednih godinu i po dana? Ili već sada imate svoje trikove kako da izbegnete gužve? Podelite svoje savete i anegdote, jer u ovom haosu, smeh je ponekad najbolji lek!