Pakao naplate dugova: Kako izvršitelji jedu vaš novac i zašto ćete na kraju biti na gubitku

Zamislite da ste poverilac i konačno dobijete pravosnažnu presudu da vam neko duguje novac. Mislićete – super, sad samo zovem izvršitelja i pare su moje! E, pa, ne baš tako brzo. Dragan Rume, koji je nedavno uspeo da naplati dug od pola miliona dinara, otkriva da je ceo proces prava noćna mora, prepuna skrivenih troškova, kamata i birokratije koja će vam pojesti živce i novac.

Prvo, morate platiti predujam troškova postupka – u Draganovom slučaju oko 70.000 dinara – iz svog džepa! Da, dobro ste pročitali, poverilac plaća unapred, a ne dužnik. Ovi troškovi uključuju takse, poštarinu, dostavu, naknadu izvršitelju, pa čak i advokatske troškove, koji nisu mali. Dragan je bio šokiran kada je shvatio da advokat može uzeti i do 10% od duga, a izvršitelj sličan iznos za svoje usluge.

Kada dug konačno bude naplaćen, ne očekujte da ćete odmah dobiti svoj novac. Prvo se pokrivaju svi ovi troškovi, pa tek onda glavni dug. Dragan je video da mu je od prvih uplata ostalo taman toliko da pokrije predujam koji je platio. A kamate? Ako ste vi platili troškove, imate pravo na zateznu kamatu od dana plaćanja do dana kada vam dužnik vrati novac. Ali ako advokat nije plaćen unapred, kamata ide advokatu, a ne vama!

Najveće greške poverilaca su što misle da je izvršitelj neka magična agencija koja brzo i lako naplaćuje dug, i što ne znaju da moraju sami da prate svaki korak, traže povrat troškova i obračunavaju kamatu. Nema automatskog prenosa novca, sve morate sami da gurate i proveravate, inače vam može promaknuti ono što vam pripada.

Zaključak? Naplata duga preko izvršitelja je moguća, ali nije ni brza ni laka. Potrebno je imati novac za pokriće troškova unapred, strpljenje za beskrajnu papirologiju i znanje da ne biste završili kao Dragan – iznervirani i na gubitku. Ako planirate da se upustite u ovu avanturu, naoružajte se informacijama i budite spremni na borbu sa sistemom koji više koristi izvršiteljima i advokatima nego vama.

A sad, da li ste vi ikada imali iskustvo sa izvršiteljima? Ili možda znate nekoga ko je završio u ovoj zamci? Podelite svoje priče, da vidimo ko je preživeo ovu birokratsku džunglu!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *