Kad Karen Pirs, britanska specijalna izaslanica za Zapadni Balkan, treći put dolazi u region, donosi sa sobom ne samo diplomatsku eleganciju već i ozbiljne prioritete koji će vas naterati da se zapitate šta se to stvarno dešava na Balkanu. Sa karijerom dugom skoro tri decenije, uključujući mesto prve žene ambasadora Velike Britanije u SAD, Pirsova ne dolazi da se igra – ona dolazi da reši probleme koje drugi ignorišu.
Prvo i najvažnije, mir i stabilnost ostaju kamen temeljac britanske politike prema Zapadnom Balkanu. Ali, čekajte, nije to sve! Ekonomija? Da, želi da region bolje iskoristi svoj potencijal, jer, kako kaže, moglo je bolje u poslednjih 20 godina. Ali prava drama se dešava na polju migracija i borbe protiv organizovanog krijumčarenja ljudi.
Migrantske rute kroz Srbiju i druge zemlje Zapadnog Balkana su u fokusu Londona, koji želi da pojača kontrolu granica i razmenu bezbednosnih informacija. Zamislite, krijumčari i dalje rade svoj posao, a niko od njih nema koristi od haosa koji stvaraju. Britanci planiraju da na samitu Berlinskog procesa u Londonu ove jeseni podignu ovu temu na najviši nivo.
Ali, nije samo migracija problem. Protesti u Srbiji, sa desetinama hiljada ljudi na ulicama, zahtevima za promenama i policijskim akcijama, pokazuju da prava demokratija i ljudska prava nisu još uvek na nivou koji bi trebalo da budu. Pirsova otvoreno kaže da Srbija može bolje i da je spremna da podeli iskustva Velike Britanije u reformama.
Regionalna pitanja, posebno odnosi između Srbije i Kosova, kao i kriza u Bosni i Hercegovini, i dalje su kamen spoticanja. Pregovori su blokirani, a secesionistički potezi u Republici Srpskoj dodatno komplikuju situaciju. Britanija ne podržava separatističke tendencije i apeluje na Srbiju da pomogne Bosni i Hercegovini da krene napred.
Sve u svemu, Karen Pirs ne dolazi sa praznim rukama. Njena misija je jasna: stabilnost, ekonomski razvoj, borba protiv krijumčarenja i jačanje demokratije. Ali, da li će Balkan konačno poslušati? Ili ćemo opet gledati iste priče, iste probleme i iste frustracije? Ostavite komentar ako mislite da će Britanci uspeti tamo gde su drugi zakazali, ili ako imate bolju ideju kako rešiti balkanske zagonetke!