Hajka na sudije blokadere: Pravda ili medijski linč?

Hajka na sudije blokadere: Pravda ili medijski linč?

U Srbiji se vodi prava medijska i politička bitka oko sudija koji su doneli odluke o puštanju na slobodu osoba uhapšenih tokom blokada magistrale ka Užicu. Sedmorica blokadera, optuženih za napad na policajce i državne službenike, pušteni su nakon žalbi branilaca, što je izazvalo lavinu naslova u tabloidima i oštre reakcije vlasti.

Tabloidni rat i političke izjave

Naslovi poput “Sudije oslobodile blokadere-teroriste” i “Učinite ih poznatim: sudije blokaderi” postali su svakodnevica. Ove etikete su usledile nakon što je Osnovni sud u Užicu usvojio žalbe i oslobodio sedmoricu uhapšenih. Društvo sudija Srbije oštro je osudilo ovakav način izveštavanja, ističući da se sudije nepravedno proglašavaju državnim neprijateljima i da se time narušava nezavisnost pravosuđa.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dodatno je podgrejao atmosferu izjavama da su sudije “ideološki opredeljene blokaderima” i da je jedan od razloga za takve odluke i lični motiv – žena jednog sudije nije prošla tužioca. Vučić je čak nazvao blokadere “junacima” i najavio njihovo pomilovanje, što je izazvalo dodatne kontroverze.

Sudski procesi i reakcije vlasti

Nakon što je Apelacioni sud u Novom Sadu pustio dvojicu aktivista iz zatvorskog pritvora, a ostale vratio na ponovno suđenje, usledile su oštre reakcije iz SNS-a. Predsednik gradske organizacije Miloš Vučević nazvao je odluku suda “nezabeleženim skandalom” i najavio blokade suda dok se pritvorenici ne puste.

Informer je dodatno podgrejao atmosferu objavljujući grafike sudija i komentare bivših operativaca državne bezbednosti, koji tvrde da deo tužilaštva i sudstva radi protiv sistema i da su sudije koje puštaju blokadere deo “duboke države”.

Nezavisnost pravosuđa na udaru

Društvo sudija Srbije upozorava da ovakve kampanje i javno prozivanje sudija ugrožavaju pravosudni sistem i pozivaju na poštovanje nezavisnosti i nepristrasnosti sudija. Objavljivanje ličnih podataka sudija i njihovo povezivanje sa kriminalnim delima bez dokaza predstavlja, kako navode, ozbiljan napad na pravdu.

Šta se krije iza svega?

Ovaj slučaj otkriva duboke podele u društvu i politiku koja se meša u pravosuđe. Dok jedni vide u puštanju blokadera pravdu i poštovanje zakona, drugi to tumače kao izdaju i podršku nasilju. Mediji i političari dodatno zaoštravaju situaciju, koristeći sudske odluke za političke poene.

Zaključak

Da li su sudije zaista “blokaderi” i “teroristi” ili samo rade svoj posao u skladu sa zakonom? Da li je pravosuđe nezavisno ili pod pritiskom politike? I koliko daleko može ići medijska hajka pre nego što se uruši poverenje u sudski sistem?

Ova drama u srpskom pravosuđu nije samo priča o blokadama i sudijama, već ogledalo stanja demokratije i vladavine prava u zemlji. A vi, šta mislite? Da li je ovo borba za pravdu ili samo još jedna politička predstava? Bacite komentar, možda zajedno rasvetlimo ovu pravosudnu sapunicu!


Izvor: Istinomer.rs, N1, Informer, Radio Slobodna Evropa, TV Pink

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *