Srbija i dalje drži cene goriva na uzdi – ali za koga?
Da li ste se ikada zapitali kako to da cene goriva u Srbiji ne padaju, iako bi morale? Vlada Srbije je donela uredbu kojom se ograničavaju maksimalne maloprodajne cene naftnih derivata – evro dizel, evro premijum i BMB 95 – i to na još šest meseci! Da, dobro ste pročitali, još pola godine ćemo biti zarobljeni u ovom cenovnom limbu.
Šta to znači za nas?
Ova uredba propisuje da se maksimalne cene formiraju na osnovu prosečnih veleprodajnih cena u Srbiji, uvećanih za 17 dinara po litru. Ali, tu nije kraj – nije dozvoljeno obračunavati druge naknade ili troškove koji nisu propisani uredbom ili posebnim zakonima. Zvuči kao da nas štite, zar ne? Ali, da li je to zaista tako?
Zašto je ovo problem?
Ograničavanje cena goriva može zvučati kao dobra mera za zaštitu potrošača, ali u praksi često dovodi do suprotnog efekta. Kada država nameće maksimalne cene, to može obeshrabriti distributere i prodavce da snize cene čak i kada bi tržište to dozvolilo. Rezultat? Cene ostaju visoke, a mi plaćamo skuplje gorivo nego što bismo u slobodnom tržištu.
Da li je ovo samo još jedna politička igra?
Naravno! Ova uredba je doneta u julu i važi narednih šest meseci, što znači da će se pitanje cena goriva ponovo pojaviti pred izbore ili druge važne političke događaje. Vlada se pravi da štiti narod, ali u stvari samo kupuje vreme i skriva pravi problem – zašto su cene goriva u Srbiji i dalje visoke uprkos ograničenjima?
Šta kažu stručnjaci?
Ekonomisti upozoravaju da ovakve mere nisu dugoročno rešenje. Umesto da se fokusiramo na veštačko držanje cena, trebalo bi da se radi na povećanju konkurencije, smanjenju troškova distribucije i transparentnosti u lancu snabdevanja gorivom. Ali, to bi zahtevalo hrabre reforme, a toga izgleda nema na vidiku.
Zaključak?
Još šest meseci ćemo plaćati gorivo po cenama koje su veštački održavane, dok se pravi problemi guraju pod tepih. Da li je ovo fer prema potrošačima? Naravno da nije! Ali, dokle ćemo dozvoljavati da nas vuku za nos? Možda je vreme da se zapitamo – ko zaista profitira od ovakvih mera?
Ako imate svoje mišljenje ili ste već osetili posledice ovih mera na svom džepu, slobodno bacite komentar. Možda zajedno otkrijemo ko je pravi krivac za ove cene koje nas guše svaki put kad sipamo gorivo.
Slug: srbija-produzila-ogranicenje-cena-goriva