Drvo, drvo svuda, a gde je kraj?
Da li ste znali da je Crna Gora prošle godine proizvela čak 83.888 hiljada kubika ogrijevnog drveta? Da, dobro ste pročitali – skoro 84 miliona kubika! I to nije sve – proizvodnja peleta dostigla je 14.04 hiljada tona. Ali, ko to sve troši i gde ide ta gomila drveta?
Gde ide drvo?
Najveći potrošač je domaćinstvo sa 71.52 hiljada kubika, industrija je pojela 53.19 hiljada, a ostali sektori 38.49 hiljada kubika. Zvuči kao da svi u Crnoj Gori dišu na drvo! Ali, šta to znači za šume i prirodu? Da li je ovo održivo ili se bližimo ekološkoj katastrofi?
Statistika koja otkriva sve
Monstat je objavio detaljan bilans drvnih goriva koji uključuje proizvodnju, uvoz, izvoz, transformaciju i potrošnju. Ovaj bilans obuhvata i druge izvore energije poput uglja, nafte, prirodnog gasa, biomase, hidroenergije, geotermalne, vetra i solarne energije. Ali, drvo i dalje dominira kao primarni izvor energije za domaćinstva.
Šta to znači za nas?
Dok se svet okreće ka obnovljivim izvorima energije, Crna Gora i dalje zavisi od ogrijevnog drveta. Da li je to zbog tradicije, ekonomskih razloga ili nedostatka alternative? I šta će se desiti ako se šume prekomerno eksploatišu?
Zanimljivosti i kontroverze
U isto vreme dok se brojke vrtoglavo penju, lokalne vlasti u Herceg Novom omogućavaju osuđenom piromanu rad u javnom sektoru sa pristupom terenu. Da li je to slučajnost ili znak da se problemi sa šumama i požarima ignorišu?
Zaključak
Proizvodnja i potrošnja ogrijevnog drveta u Crnoj Gori su ogromni i rastu. Ali, da li je to održivo? Da li će šume izdržati ovaj pritisak? I šta mi kao građani možemo da uradimo? Možda je vreme da prestanemo da gledamo kroz ružičaste naočare i počnemo da se pitamo – gde nas ovo vodi?
A vi, šta mislite? Da li je drvo budućnost ili prošlost? Bacite komentar, ispričajte neku svoju priču ili samo bacite šalu – ovde je mesto za sve!