Crna Gora i hrana: Zašto uvozimo 31 milion evra piletine dok imamo kapacitete da proizvodimo više?
Da li ste znali da Crna Gora prošle godine uvezla pileće meso u vrednosti od čak 31 milion evra? Da, dobro ste pročitali – 31 milion! A opet, imamo domaće kompanije koje mogu da proizvedu mnogo više, ali… nešto ne štima.
Gde je problem?
Bjelopoljska kompanija Mesopromet godišnje proizvede oko 1.1 tonu pilećeg mesa i zapošljava skoro 200 radnika. Vlasnik Hilmo Franca tvrdi da bi mogli da povećaju proizvodnju i da potpuno ili bar delimično zamene uvoz u roku od 5-6 godina. Ali, država kao da ne obraća dovoljno pažnje na ovaj sektor.
„Imamo potencijal, ali stagniramo. Država bi morala mnogo više da se uključi,“ kaže Franca.
Zašto stagniramo?
Glavni problemi su nedostatak podsticaja i podrške za domaće proizvođače. Mesopromet ima kooperantske farme koje uzgajaju oko milion komada pilića, a cilj je da se do kraja sledeće godine dostigne proizvodnja od dva miliona tona. Ali bez državne pomoći, to ostaje samo san.
Šta to znači za nas?
Uvoz piletine za 31 milion evra znači da novac odlazi iz naše zemlje, a mi ostajemo zavisni od stranih proizvoda. To nije samo ekonomski problem, već i pitanje sigurnosti hrane i radnih mesta.
Da li je ovo samo problem Mesoprometa?
Ne, ovo je problem cele Crne Gore. Ako ne počnemo da podržavamo domaću proizvodnju hrane, nastavićemo da bacamo novac na uvoz i gledamo kako naši kapaciteti propadaju.
Zaključak
Crna Gora ima potencijal da bude samostalna u proizvodnji hrane, ali to zahteva ozbiljnu državnu politiku i podršku. Dok se to ne desi, mi ćemo i dalje gledati kako milioni evra odlaze na uvoz, a naši proizvođači se bore da prežive.
A vi? Da li mislite da država treba da se više uključi u podršku domaćoj proizvodnji hrane? Ili je sve ovo samo još jedna priča bez kraja? Bacite komentar, da vidimo ko je za, a ko protiv!