Crna Gora se nalazi među zemljama sa najvišim stopama smrtnosti od raka grlića materice u Evropi, sa najvišom dobno standardizovanom stopom smrtnosti od 10,5 na 100.000 žena. Državna revizorska institucija Crne Gore i Severne Makedonije sprovode paralelne revizije uspeha skrining programa za rano otkrivanje raka grlića materice, sa ciljem utvrđivanja efikasnosti i napretka nacionalnih programa. Problemi uključuju nisku vakcinaciju protiv HPV-a, nizak odziv žena na preventivne preglede i nedoslednost u sprovođenju programa. U Severnoj Makedoniji takođe postoje izazovi sa niskim obuhvatom, nedostatkom kadra i opreme. Revizije imaju za cilj unapređenje stanja i smanjenje smrtnosti kroz bolje sprovođenje programa i podizanje svesti o važnosti redovnih pregleda i vakcinacije.
Političke perspektive:
Levo: Levi izvori naglašavaju neuspeh javnog zdravlja u Crnoj Gori u prevenciji raka grlića materice, ističući niske stope vakcinacije i neadekvatne skrining programe kao posledicu sistemskog zapostavljanja. Naglašavaju potrebu za većim ulaganjima države u zdravstvenu infrastrukturu i kampanje podizanja svesti kako bi se obezbedio jednak pristup preventivnim uslugama.
Centar: Centristički izvori izveštavaju o tekućim revizijama Vrhovnih revizorskih institucija kao pozitivnom koraku ka rešavanju visokih stopa smrtnosti od raka grlića materice. Fokusiraju se na činjenice o rangiranju Crne Gore u Evropi i izazovima kao što su nizak odziv na skrining i vakcinaciju, predstavljajući revizije kao alat za poboljšanje zdravstvenih ishoda.
Desno: Desničarski izvori mogu naglasiti ličnu odgovornost i važnost svesti i vakcinacije, istovremeno ukazujući na birokratske neefikasnosti u zdravstvenom sistemu. Mogu naglasiti potrebu za reformama i odgovornošću u javnim zdravstvenim programima, kritikujući prethodno upravljanje, ali podržavajući reviziju kao sredstvo za poboljšanje efikasnosti.