Trump tvrdi da je zaustavio sukob Srbije i Kosova – ali šta se stvarno dogodilo?

Trump i Balkanski cirkus: Kako je američki predsednik “zaustavio” sukob Srbije i Kosova, a zapravo… ništa?

Dobrodošli u najnoviju epizodu balkanskog političkog teatra, gde se glavni glumac zove Donald Trump i gde se istorija piše na brzinu, sa mnogo pompe, ali malo stvarnih rezultata.

Trumpova “velika” uloga

Američki predsednik Donald Trump u poslednje vreme ne prestaje da ponavlja kako je on taj koji je “zaustavio novi rat na Balkanu” između Srbije i Kosova. Toliko je uveren u svoje zasluge da čak misli da zaslužuje Nobelovu nagradu za mir. Ali, hajde da malo razjasnimo stvari.

Šta se stvarno desilo?

Trump se poziva na tzv. Washingtonske sporazume potpisane 4. septembra 2020. godine u Beloj kući, između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i tadašnjeg premijera Kosova Avdullaha Hotija. Sporazum je, prema Trumpu, rešenje za dugogodišnji sukob. Međutim, prava istina je da sporazum nije ni približno ono što Trump tvrdi.

Ekonomija, a ne mir

Sporazum se uglavnom bavi ekonomskom saradnjom: izgradnjom autoputa mira koji bi povezivao Niš i Prištinu, modernizacijom železnice, saradnjom u energetskom sektoru, priznavanjem diploma i drugim tehničkim pitanjima. Nema ni reči o pravom političkom rešenju ili normalizaciji odnosa na način koji bi zaista zaustavio sukob.

Kontroverze i političke igre

Sporazum je predviđao i otvaranje ambasada u Jerusalimu, što je izazvalo oštre kritike iz Evropske unije. Kosovo je otvorilo ambasadu u Jerusalimu, dok Srbija to nije učinila, što je dodatno zakomplikovalo situaciju.

Takođe, planirana razmena teritorija između Kosova i Srbije naišla je na otpor, posebno od strane Albina Kurtija, bivšeg kosovskog premijera, koji je svrgnut sa vlasti nakon optužbi da radi protiv interesa Kosova. Novi premijer Avdullah Hoti je bio deo sporazuma, ali ni on nije uspeo da sprovede značajne promene.

Trumpova iluzija o miru

Iako Trump tvrdi da je on rešio problem koji EU nije mogla decenijama, realnost je da nije bilo nikakvih značajnih američkih aktivnosti u vezi sa Kosovom i Srbijom tokom njegovog drugog mandata. Sporazum je uglavnom ostao mrtvo slovo na papiru, a tenzije između Srbije i Kosova su i dalje visoke, naročito nakon terorističkog napada u selu Banjska na severu Kosova.

Bidenova administracija i budućnost

Dolaskom Bajdenove administracije, EU je nastavila da posreduje u dijalogu između Kosova i Srbije, ali bez većih pomaka. Trump sada optužuje Bajdena da je ugrozio njegov “uspeh” i da nije učinio ništa da nastavi proces.

Zaključak: Trump ili iluzionista?

Sve u svemu, Trumpova tvrdnja da je on “zaustavio rat” između Srbije i Kosova je više politička predstava nego stvarnost. Sporazum iz Vašingtona je daleko od istorijskog rešenja, a prava pitanja ostaju otvorena.

Ako vam se čini da je ovo još jedan primer kako se velike reči koriste za male rezultate, niste sami. A vi, šta mislite? Da li je Trump stvarno “spasio Balkan” ili je samo još jednom bacio prašinu u oči? Bacite komentar, da vidimo ko je ovde stvarno u pravu!


Ovaj tekst je baziran isključivo na činjenicama iz dostupnih izvora i ne sadrži nikakve izmišljotine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *