Trampova pretnja Španiji i NATO pritisak na odbranu: Ko će platiti račun?
Dobrodošli u novi spektakl na svetskoj političkoj sceni gde se američki predsednik Donald Tramp ne libi da preti čak i saveznicima! Ovog puta na meti je Španija, zemlja koja je odlučila da neće slepo slediti Trampov ultimatum o povećanju vojne potrošnje na 5% BDP-a.
Trampova ultimatum drama
Na samitu NATO-a u Hagu, Tramp je jasno poručio: Španija mora da poveća vojni budžet na 5% BDP-a ili će platiti duplo! Da, dobro ste pročitali – duplo! Španija, koja trenutno izdvaja 2,1%, našla se pod pritiskom da udvostruči svoje izdvajanje, što je izazvalo burne reakcije. Tramp je Španiju nazvao „strašnom“ zbog njenog stava, ali je istovremeno istakao da voli zemlju i njen narod.
Španija se ne da: Suverenitet i Brisel
Premijer Španije Pedro Sančez nije ostao dužan. Podsetio je Trampa da je Španija suverena zemlja i da se trgovinska politika EU dogovara u Briselu, a ne pojedinačno sa SAD. Takođe je istakao da Španija ima trgovinski deficit prema SAD-u, pa je Trampova pretnja trgovinskim ratom „dvostruko nepravedna“. Sančez je naglasio da je Španija posvećena NATO-u i da je pronašla ravnotežu između svojih obaveza i socijalnog modela.
NATO i EU: Pritisak i nesuglasice
Na samitu NATO-a dogovoreno je da sve članice postepeno povećaju izdvajanja za odbranu na 5% BDP-a u narednih deset godina. Međutim, svaka zemlja će tumačiti ovaj zaključak na svoj način, što znači da će pritisak biti različito shvaćen i sproveden. Španija je bila najglasniji protivnik ovog cilja, dok SAD, predvođene Trampom, guraju maksimalno povećanje.
Evropska unija, sa svoje strane, insistira da se trgovinska politika vodi zajednički iz Brisela, što dodatno komplikuje bilateralne odnose sa SAD.
Crna Gora i region: Podrška povećanju izdvajanja
Crna Gora je na samitu u Hagu podržala odluku o povećanju izdvajanja za odbranu sa sadašnjih 2% na 5% BDP-a u narednih deset godina. Predsednik Jakov Milatović istakao je da je to investicija u sigurnost i stabilnost regiona, kao i poruka jedinstva unutar NATO saveza.
Šta ovo znači za nas?
Pritisak SAD na saveznike da povećaju vojne budžete na 5% BDP-a može imati ozbiljne posledice po socijalne budžete i ekonomije zemalja članica. Španija je jasno stavila do znanja da neće dozvoliti da se to desi na štetu socijalnih programa.
Ovo je samo početak velike debate o tome ko će i koliko platiti za „sigurnost“ u NATO savezu. Da li će zemlje poput Španije uspeti da sačuvaju svoj suverenitet i socijalni model, ili će Trampova politika „plati ili propadni“ postati norma?
Zaključak
Trampova pretnja Španiji i pritisak NATO-a na povećanje vojne potrošnje otvaraju pitanje ravnoteže između bezbednosti i ekonomskih mogućnosti država članica. Dok SAD guraju maksimalne zahteve, evropske zemlje pokušavaju da sačuvaju svoje interese i suverenitet.
A vi? Šta mislite o ovom ultimatumskom pristupu? Da li je povećanje vojnog budžeta na 5% BDP-a realno ili samo još jedan način da SAD izvuku više para od saveznika? Bacite komentar, možda zajedno otkrijemo ko je ovde stvarno na dobitku!
Izvori: Blic.rs, Vecernji.hr, Index.hr, Al Jazeera, Mina News