Trumpova bomba: “Uništili smo iranske nuklearne kapacitete i sprečili rat!”
Da li je američki predsednik Donald Trump zaista srušio iranski nuklearni program ili je sve samo velika propaganda? Na NATO samitu u Hagu, Trump je ponovo digao prašinu tvrdnjama da su američki vazdušni udari na iranske nuklearne objekte „unazadili“ iranski program za desetine godina i praktično okončali rat.
Rat ili igra dečaka u školskom dvorištu?
Trump je sukob Izraela i Irana opisao kao tuču dva školska druga, gde je Amerika kao „učitelj“ koji ih je razdvojio pre nego što je situacija eskalirala. „Da nismo uništili njihove nuklearne kapacitete, Teheran nikada ne bi pristao na primirje“, rekao je.
Mediji na meti: „Ološ!“
Naravno, nije propustio priliku da napadne američke medije, posebno CNN i New York Times, nazivajući ih „ološem“ zbog curenja poverljivih informacija koje su, prema njegovim rečima, umanjile uspeh napada.
Šta kažu obaveštajci?
Ali, čekajte malo! Američka obaveštajna zajednica procenjuje da su napadi usporili iranski nuklearni program samo za nekoliko meseci, a ne za decenije, kako Trump tvrdi. Državni sekretar Marco Rubio je stao u odbranu napada, tvrdeći da su pogođene ključne komponente za proizvodnju nuklearnog oružja, ali i on je kritikovao „igru“ koju vode mediji i obaveštajne službe.
NATO i saveznici: Impresivno ili kontroverzno?
Glavni sekretar NATO-a Mark Rutte pohvalio je napad kao „impresivan“ i poručio da je svet sada sigurniji jer su uništeni iranski nuklearni kapaciteti. Međutim, iranski zvaničnici i saveznici su osudili ovaj potez kao agresiju i neodgovornu akciju.
Izrael i Amerika: Saveznici u neizvesnoj igri
Izraelski ministar odbrane Kac je priznao da Izrael nije imao potpunu informaciju o svim iranskim nuklearnim lokacijama i da su američki udari bili ključni za uništenje kapaciteta za obogaćivanje uranijuma.
Trump i Putin: Neočekivani saveznici?
Trump je otkrio da je razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, tražeći njegovu pomoć u vezi sa Iranom, ali je jasno stavio do znanja da želi pomoć od Rusije protiv Irana, a ne obrnuto.
Šta je sledeće?
Trump tvrdi da je američka administracija blizu postizanja sporazuma u Gazi i da su napadi na Iran dodatno ubrzali proces mira. Ali, da li je to samo još jedna od njegovih bombastičnih izjava ili stvarno postoji šansa za mir?
Zaključak
Da li je ovo zaista kraj iranskog nuklearnog programa ili samo početak nove faze sukoba? Trumpova retorika je glasna, ali činjenice su ponekad tihe i komplikovane. Jedno je sigurno – svet je na ivici, a mi gledamo predstavu koja može da se završi na mnogo načina.
A vi? Verujete li u Trumpove tvrdnje ili mislite da je ovo samo još jedna od njegovih „velikih pobeda“? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj nuklearnoj sapunici!