Pritvor zbog Vidovdanskog protesta: Nasilna promena vlasti ili politički progon?

Pritvor i oružje na Vidovdanskom protestu: Država ili predstava?

Vidovdanski protest u Srbiji pretvorio se u pravu pravosudnu sapunicu! Petorica od šestorice uhapšenih zbog navodnog planiranja nasilne promene vlasti završila su u pritvoru, dok je šesti dobio zabranu napuštanja stana. Sve to zbog sastanka u hotelu u Kraljevu 21. juna, gde su, prema optužbama, planirali da “ne vrate kući dok ne pobiju ili ne unište predstavnike državnih institucija”. Da, dobro ste pročitali – planirali su da koriste vatreno oružje, napadnu policiju, upadnu u zgradu vlade, medijske kuće, pa čak i RTS i TV Happy!

Ali čekajte, nije kraj! Pronađen je pištolj sa brušenim serijskim brojem i municija u vozilu jednog od osumnjičenih, a kod drugog puška i još metaka. Sve to zvuči kao scena iz akcijskog filma, ali je stvarnost u Srbiji 2023. godine.

Naravno, svi osumnjičeni negiraju krivična dela i tvrde da su žrtve političkog progona. Neki čak tvrde da je ovo samo nastavak medijskog linča i represije nad neistomišljenicima. Da li je ovo zaista borba protiv terorizma ili samo još jedan način da se uguši svaki oblik protesta?

Pravosuđe na testu

U isto vreme, pravosudni sistem Srbije dobija kritike zbog selektivnog pristupa. Na debati “Ko nas gazi, ko nas štiti?” u Novom Sadu, istaknuto je da pravosuđe često postupa različito u identičnim slučajevima, zavisno od toga ko je optuženi. Tužioci se opisuju kao “ćacitužioci” – lojalni sistemu, spremni da zatvore oči pred nepravilnostima ako to odgovara interesima vlasti.

Ova situacija baca senku na legitimitet hapšenja i pritvora. Da li je pravda slepa ili samo gleda u pravcu koji joj se kaže?

Nasilje i represija: Novi normalni?

Dok se vlast hvali borbom protiv nasilja, građani i aktivisti tvrde da nasilje traje decenijama, samo u različitim intenzitetima. Protesti, blokade, pritisci – sve je to postalo svakodnevica. A sada, sa ovim hapšenjima, čini se da je granica između borbe za pravdu i državnog terora sve tanja.

Zaključak?

Vidovdanski protest i hapšenja oko njega nisu samo priča o jednom događaju. To je ogledalo stanja u društvu – gde se prava građana gase, a pravosuđe koristi kao oruđe moći. Da li će Srbija nastaviti ovim putem ili će se probuditi iz sna?

Ako imate mišljenje, ili možda neki dobar vic o svemu ovome, slobodno ga podelite. Jer, ako ne možemo da se smejemo, šta nam preostaje?


Ovo je samo početak priče. Pratite dalje, jer Srbija nikada ne prestaje da iznenađuje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *