Izrael i Iran: Tajni rat i neizgovorene pretnje!
Da li ste znali da je Izrael javno priznao da je pokušao da likvidira iranskog vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hamneija tokom nedavnog 12-dnevnog oružanog sukoba? Da, dobro ste pročitali! Izraelski ministar odbrane, Gadi Kac, otvoreno je rekao da je Hamnei bio meta, ali da je operacija propala jer je Hamnei „duboko pod zemljom“ i prekinuo je komunikaciju sa svojim komandantima.
„Da je bio na našem nišanu, eliminisali bismo ga!“
Kac nije krio da je Izrael intenzivno tragao za Hamneijem, ali je priznao da situacija nije bila izvodljiva. „Na kraju jednostavno nije bilo realno“, rekao je u intervjuu izraelskom kanalu 13. Ova izjava baca novo svetlo na tenzije između dve zemlje koje su kulminirale u oružanom sukobu.
Trampova pretnja i povlačenje
Bivši američki predsednik Donald Tramp je takođe javno zapretio Hamneiju, tvrdeći da SAD „tačno znaju gde se krije vrhovni vođa“ i da „neće biti eliminisan, barem ne sada“. Međutim, samo nekoliko dana kasnije, Tramp je promenio stav i rekao da smena režima nije poželjna. Izrael je, pak, jasno stavio do znanja da neće nastaviti ciljati Hamneija nakon prekida vatre, ali je poslao upozorenje da bi Hamnei trebalo da se „opusti“ i „uči od pokojnog Hasana Nasralaha“, vođe Hezbolaha koji je, prema tvrdnjama Izraela, eliminisan prošle godine.
„Hamnei je moderni Hitler!“
Kac je Hamneija nazvao „modernim Hitlerom“ i rekao da on ne može da postoji. Cilj Izraela, kako je naveo, nije promena režima, već „uznemiravanje režima usred operacije vršenja pritiska na Iran“. Izrael je potvrdio da održava vazdušnu nadmoć i spreman je da ponovo deluje ukoliko Iran obnovi svoj nuklearni ili raketni program.
Nuklearna pretnja i ratna šteta
Izrael je procenio da je šteta nastala tokom 12-dnevnog rata sa Iranom oko tri milijarde dolara. Kac je dodao da Izrael neće dozvoliti Iranu da razvije nuklearno oružje i rakete dugog dometa. Iako su neki izvori tvrdili da je iranski nuklearni program unazađen samo nekoliko meseci, izraelski i američki zvaničnici procenjuju da će Teheranu trebati godine da se oporavi.
Rat iscrpljivanja nije opcija
Kac je jasno rekao da Izrael neće dozvoliti da sukob preraste u „rat iscrpljivanja“. Rat mora biti okončan demontažom vojnih i upravnih struktura Hamasa i povratkom preostalih 50 talaca. Izraelski ministar odbrane je pohvalio američku podršku tokom sukoba, ističući da je Tramp preuzeo veliki politički rizik podržavajući izraelske operacije, uprkos protivljenju dela svoje baze.
Šta dalje?
Ova otvorena priznanja bacaju novo svetlo na tajne operacije i tenzije koje i dalje tinjaju između Izraela i Irana. Da li će se sukob ponovo rasplamsati? Hoće li Iran uspeti da obnovi svoj nuklearni program? I šta je sledeći potez Izraela? Sve su to pitanja koja ostaju otvorena.
Zaključak
Izrael je pokazao da je spreman na sve, pa čak i na pokušaj atentata na vrhovnog vođu Irana, ali je i priznao da nije sve tako jednostavno. Dok svet drhti pred mogućnošću šireg sukoba, ova priča nas podseća da je Bliski istok i dalje najvruća tačka na planeti.
A vi? Šta mislite o ovim priznanju? Da li je ovo samo početak nove faze sukoba ili će diplomacija ipak prevladati? Bacite komentar, da vidimo ko je za rat, a ko za mir!
Izvor: B92, Danas