Tragedija u Francuskoj: Smrt zbog eksplozivnih vazdušnih jastuka u Citroenu C3

Zamislite da kupite auto da vas štiti, a on vas ubije! Upravo to se dogodilo u Francuskoj 11. juna, kada je 37-godišnja žena izgubila život u svom Citroenu C3 iz 2013. godine. Kako? Vazdušni jastuk, koji bi trebalo da spasi živote, eksplodirao je i izbacivao smrtonosne metalne delove pravo u njeno lice! Da, dobro ste pročitali – sigurnosna oprema pretvorila se u smrtonosnu zamku.

Ova tragedija je razotkrila ogroman problem sa takozvanim Takata vazdušnim jastucima, koji su ugrađeni u skoro pola miliona vozila širom Evrope, uključujući modele Citroën C3 i DS3 proizvedene između 2009. i 2014. godine. Umesto da štite, ovi jastuci mogu eksplodirati i raspršiti metalne fragmente po kabini, što je dovelo do desetina smrtnih slučajeva i stotina povreda širom sveta.

Francuske vlasti su reagovale munjevito – pozvale su na hitnu zabranu korišćenja ovih vozila dok se ne izvrši neophodna popravka. Međutim, kompanija Stellantis, proizvođač Citroëna, našla se na udaru kritika zbog spore i zbunjujuće reakcije. Prvobitno su samo stariji modeli bili predmet opoziva, a potpuna zabrana vožnje usledila je tek nakon tragedije u Reimsu.

Opoziv vozila obuhvata oko 500.000 automobila u Evropi, a popravka je besplatna i traje nekoliko sati. Vlasnici su pozvani da odmah prestanu da voze svoje automobile i da kontaktiraju ovlašćene servise. Ignorisanje ovog upozorenja nije samo glupost – to je direktna pretnja po život.

Ovaj problem nije nov. Takata jastuci su decenijama bili predmet skandala, a kompanija je 2017. godine bankrotirala pod teretom tužbi i opoziva. Ipak, opasnost i dalje vreba, jer su ovi jastuci ugrađeni u vozila mnogih proizvođača, uključujući Audi, BMW, Ford i Nissan.

Da li je moguće da nas tehnologija koja bi trebalo da nas štiti, zapravo ubija? Da li će proizvođači konačno preuzeti odgovornost ili ćemo čekati još tragedija? Ako imate Citroën C3 ili DS3 iz tog perioda, bolje da odmah proverite – jer sreća nije na vašoj strani.

A vi, šta mislite o ovome? Da li je ovo samo još jedan primer kako velike korporacije ignorišu sigurnost zbog profita? Ili je ovo nesrećan slučaj? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje i ne zaboravite – sigurnost nije igra!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *