Zamislite da imate gomilu starih, napuštenih industrijskih zona koje niko ne želi. Sada zamislite da te iste zone mogu postati zlatna koka za Crnu Goru i njen održivi razvoj. Da, dobro ste pročitali! Brownfield projekat, koji se sprovodi u okviru Interreg Dunavskog regionalnog programa, sa budžetom od skoro 2,4 miliona eura, od čega 1,92 miliona dolara dolazi iz EU fondova, nije samo još jedna dosadna ekološka priča. To je prava industrijska revolucija koja može da promeni igru.
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je domaćin ovog projekta i ponosni vlasnik ključnih brownfield lokacija, poput hala nekadašnje željezare u Nikšiću. Ove lokacije, koje su nekada bile simbol industrijskog jada i napuštenosti, sada su u fokusu kao mesta za pametnu reindustrijalizaciju. Marija Janjušević, menadžerka komunikacija i moderator događaja, ističe da brownfield pristup donosi gomilu prednosti: postojeću infrastrukturu, manji uticaj na životnu sredinu i bržu realizaciju investicija.
Ali čekajte, nije to samo priča o betonu i fabrikama. Aleksandar Perović, direktor NVO Ozon, vidi u nekadašnjoj željezari potencijal za centar projekata u oblasti zaštite životne sredine i održive industrije. Dakle, nije samo industrija u pitanju, već i ekologija i društvena odgovornost.
Projekat okuplja 17 partnera iz sedam evropskih zemalja, pod vođstvom Gospodarske zbornice Slovenije, i traje od januara prošle godine. Učesnici su razmenjivali iskustva, dogovarali dalje korake i jasno pokazali da brownfield nije samo opcija, već vizija budućnosti.
Da li je Crna Gora spremna da postane lider u ovoj zelenoj industrijskoj revoluciji? Ako jeste, brownfield projekat je prava prilika da se to i dokaže. A ako niste sigurni, samo pogledajte koliko para EU ulaže u ovu ideju – skoro dva miliona evra! To nije sitnica.
Pa, šta vi mislite? Da li je brownfield budućnost ili samo još jedna lepa priča? Bacite komentar, ispričajte nam svoje mišljenje ili samo se nasmejte na račun industrijskih duhova prošlosti. Ova priča tek počinje, a mi smo tu da je pratimo!