Dragoljub Acković: Glas Roma koji se ne sme zaboraviti

Kad čujete ime Dragoljub Acković, ne govorimo samo o jednom čoveku. To je institucija, simbol borbe i dostojanstva Roma u Srbiji i šire. Preminuo je u 73. godini, ali ostavio je za sobom stotine tekstova i dvadesetak knjiga koje razotkrivaju mračnu istoriju i sadašnjost romskog naroda. Rođen 1950. godine u Osipaonici kod Smedereva, Acković je bio intelektualac sa fakultetskim diplomama iz političkih nauka, etnologije i prava, čak je doktorirao na Fakultetu UN. Bio je prvi predsednik Romske kongresne partije i član međunarodne komisije za istinu o Jasenovcu.

Ali, čekajte, to nije sve! Bio je i predsednik Fonda za istraživanje genocida, zamenik predsednika Internacionalne romske akademije umetnosti i nauka, urednik romskog programa na Radio Beogradu, i zamenik direktora Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije. Njegovo ime danas nosi park u Beogradu, a on je bio pokretač nezavisne romske televizije i glasila na romskom jeziku.

Acković nije bio samo pisac i političar, bio je glas koji je zapalio plamen nade i hladnim tonom opomene ukazivao na pokušaje marginalizacije Roma. Njegova smrt je gubitak ne samo za romsku zajednicu, već i za čitavu Srbiju i međunarodnu zajednicu.

Ako mislite da je ovo samo još jedna tužna vest, razmislite ponovo. Dragoljub Acković je bio borac koji je vekovima tišinu nad romskim glasovima pretvarao u jeku otpora. Njegova ostavština je poziv na buđenje i poštovanje prava Roma. A vi, šta mislite o tome? Da li je Srbija spremna da čuje i poštuje glasove koje je vekovima gušila? Bacite komentar, zapalite diskusiju, jer ovakve teme ne smeju pasti u zaborav!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *