Protjerivanje crnogorskog reditelja iz Srbije: Kulturni rat ili politička cenzura?

Drama u Beogradu: Protjerali reditelja, ali predstava se igra!

Zamislite scenu: crnogorski reditelj Danilo Marunović, poznat i kao kolumnista, priveden je u Srbiji, saslušan satima, a potom mu je naređeno da napusti zemlju! Sve to usred priprema za izvođenje njegove predstave “Gospoda Glembajevi” u Narodnom pozorištu u Beogradu. Da, dobro ste pročitali – država je protjerala umetnika, ali predstava? Predstava se ipak igra!

Šta se desilo?

Jutro je počelo dramatično. Članovi Bezbednosno-informativne agencije Srbije (BIA) upali su u hotelsku sobu Marunovića, odveli ga na višesatno saslušanje, a zatim doneli odluku o njegovom protjerivanju. Razlog? Njegove kolumne, navodno kritične prema vlastima, posebno jedna objavljena na portalu “Vidovdan” u kojoj je kritikovao predsednika Vučića.

Reakcije i solidarnost

Crnogorsko Ministarstvo vanjskih poslova najoštrije je osudilo ovaj postupak, nazivajući ga grubim kršenjem međunarodnih principa kulturne razmene i narušavanjem dobrosusedskih odnosa. Veleposlanstvo Crne Gore u Beogradu odmah je zatražilo objašnjenje od srpskih vlasti.

Ipak, umetnost je pobedila! Uprkos svemu, Narodno pozorište u Beogradu odlučilo je da predstava “Gospoda Glembajevi” bude izvedena. Svetozar Cvetković, član ansambla, emotivno je poručio publici da delo ne može biti protjerano, i da će predstava biti odigrana u znak solidarnosti sa kolegama iz Crnogorskog narodnog pozorišta.

Kulturni rat ili politička cenzura?

Ovaj incident baca svetlo na mračnu stranu odnosa između Srbije i Crne Gore, gde se umetnost i sloboda izražavanja nalaze na udaru političkih tenzija. Da li je protjerivanje Marunovića samo vrh ledenog brega represije nad kritičarima vlasti? Da li umetnici postaju žrtve političkih sukoba?

Šta kažu umetnici i javnost?

Dok se u Beogradu i Podgorici dižu glasovi protiv ovakvog postupanja, mnogi se pitaju – gde je granica između državne bezbednosti i slobode umetničkog izraza? Da li će umetnost i dalje biti ta koja će nositi teret političkih sukoba?

Zaključak

Protjerivanje Danila Marunovića iz Srbije nije samo priča o jednom čoveku i jednoj predstavi. To je alarm za sve nas koji verujemo u slobodu govora i umetnosti. Dok se političke igre igraju, umetnost i dalje pronalazi svoj put – čak i ako je to kroz suprotstavljanje i borbu.

A vi? Šta mislite o ovom kulturnom skandalu? Da li je ovo početak nove ere cenzure ili samo još jedan incident u dugom nizu? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje – jer umetnost i politika nikada nisu bile dosadnije od ovoga!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *