Vidovdanski protest kao prelomna tačka: Hoće li građani konačno preuzeti pobunu?
Vidovdan, 28. jun, mogao bi postati dan koji će se pamtiti u istoriji Srbije kao prelomna tačka protesta koji su započeli studenti. Nakon višemesečnih blokada i protesta, studenti su najavili da će njihov vidovdanski protest trajati tačno 21 čas, a nakon toga – građani mogu “raditi šta hoće”. Da li će građani zaista preuzeti proteste i radikalizovati ih, ili će sve ostati na simbolici, pitanje je koje muči mnoge.
Studenti i njihovi zahtevi
Studenti su jasno istakli dva ključna zahteva: raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i uklanjanje takozvanog “ćacilenda” – simbola represije i nasilja. Oni su najavili da će nakon 21 čas skinuti svoje redarske prsluke, što simbolično može označavati kraj studentskog protesta i početak građanskog. Međutim, ostaje neizvesno da li će građani zaista preuzeti proteste.
Strah od provokacija i nasilja
Profesor političkih nauka i poslanik Đorđe Pavićević upozorava da je situacija višeznačna i da postoji realna opasnost da vlast ili nezavisne grupe isprovociraju nasilje kako bi diskreditovale proteste. Sličan scenario viđen je ranije u Novom Sadu, gde su provokacije dovele do sukoba i hapšenja.
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević smatra da režim već priprema provokacije, uključujući i upotrebu soničnog oružja i naoružavanje batinaša. Ipak, on veruje da građani neće nasesti na te provokacije i da će zajedno sa studentima poslati jasnu poruku o kraju tiranije Aleksandra Vučića.
Očekivanja i oprez
Predsednik Novog lica Srbije Miloš Parandilović očekuje da će protest biti “parada slobode” i da će građani iz cele Srbije doći u Beograd da iskažu želju za promenama. On ističe da je važno ne pasti na provokacije režima, koji je već 15. marta koristio zvučne topove i batinaše da zastraši demonstrante.
Studentkinje Ivana Ilijašević i Milica Sretenović takođe očekuju da će građani preuzeti proteste nakon što studenti skinu prsluke. One naglašavaju da je vreme da protest izađe iz okvira studentskog i postane opšti narodni bunt.
Simbolika i realnost
Vidovdanski protest nije samo još jedan skup – on nosi težinu simbolike i očekivanja. Da li će 28. jun postati novi 5. oktobar, ostaje da se vidi. Ono što je sigurno jeste da je protest već izazvao medijski linč i pritiske vlasti, ali i da je solidarnost i zajedništvo među građanima i studentima jača nego ikada.
Ako imate svoje mišljenje o tome šta bi građani trebalo da rade posle 21h, ili mislite da je sve ovo samo još jedna igra režima, bacite komentar i podelite svoje viđenje – možda baš vi imate ključ za razumevanje ove napete situacije!