Krumpir protiv hipertenzije? Da, dobro ste pročitali!
Zaboravite sve što ste mislili o krumpiru kao nezdravoj hrani. Novi naučni dokazi bacaju svetlo na ovaj skromni plod zemlje kao moćnog saveznika u borbi protiv visokog krvnog pritiska, poznatog i kao hipertenzija, koji pogađa skoro polovinu odraslih u SAD-u i Evropi.
Hipertenzija i so – stari neprijatelji
Visoki krvni pritisak je tiha epidemija, a jedan od glavnih krivaca je prekomerni unos soli. Dok je preporučena dnevna doza natrijuma oko jedne kašičice soli, prosečan Amerikanac unese čak 3.400 mg dnevno, a mi u Evropi nismo mnogo bolji. Lekari i nutricionisti godinama nam ponavljaju: “Smanjite unos soli!” Ali šta ako nije samo u smanjenju soli, već u balansu?
Krumpir kao heroj sa tanjira
Studija objavljena u časopisu Nutrients donosi iznenađujuće rezultate. Naučnici su testirali efekat unosa kalijuma kroz suplemente i kroz običan, kuvan ili pečeni krumpir. U grupi od 30 odraslih sa povišenim ili graničnim krvnim pritiskom, konzumacija krumpira značajno je smanjila zadržavanje natrijuma u organizmu i poboljšala sistolički krvni pritisak više nego kontrolna ishrana.
Pomfrit nije krivac, ali nije ni heroj
Zanimljivo, pečeni pomfrit nije pokazao pozitivan efekat, ali ni negativan. Dakle, nije krumpir problem, već način na koji ga pripremamo. Prženi u dubokom ulju? Loš izbor. Pečeni ili kuvani sa malo masnoće? Sjajna opcija!
Kalijum – tajni saveznik
Kalijum pomaže telu da izbaci višak natrijuma, a krumpir je bogat izvor ovog minerala. Dok često krumpir ima lošu reputaciju zbog svog imidža brze hrane, on je zapravo nutritivno bogat i može biti ključni deo zdrave ishrane za one koji žele da kontrolišu krvni pritisak.
Šta ovo znači za vas?
Ako ste mislili da je krumpir neprijatelj vašeg zdravlja, vreme je da promenite mišljenje. Umesto da ga izbegavate, pokušajte da ga jedete na zdrav način – kuvani ili pečeni, sa malo masnoće i bez previše soli. Vaše srce će vam biti zahvalno!
Da li je ovo kraj pomfritu?
Ne baš. Iako pomfrit nije pokazao koristi, nije ni štetan u ovom istraživanju. Dakle, povremeni užitak nije zabranjen, ali ne očekujte da će vam pomoći u borbi protiv hipertenzije.
Zaključak
Krumpir nije problem, problem je kako ga jedemo. Nauka nam pokazuje da ovaj skromni plod može biti moćan saveznik u kontroli krvnog pritiska, ako ga pripremamo na pravi način. Sledeći put kada budete planirali obrok, setite se – krumpir može biti vaš prijatelj, a ne neprijatelj.
A sada, šta vi mislite? Da li ćete sledeći put izabrati pečeni krumpir umesto pomfrita? Ili ste već fan ovog povrća? Podelite svoje mišljenje, možda zajedno otkrijemo još neke tajne ovog čudotvornog korena!
Izvor: Index.hr, Nutrients Journal
Nemojte se iznenaditi ako sledeći put kad neko spomene krumpir, vi budete ti koji će držati lekciju o zdravlju!