Kit i velika bela ajkula u Crnoj Gori: Da li je Jadran postao morski cirkus?

Kit i velika bela ajkula u Crnoj Gori: Da li je Jadran postao morski cirkus?

Jadransko more, nekada mirno i poznato po svojoj bistroj vodi i bogatom morskom životu, sada je u centru pažnje zbog pojave dva giganta morskog sveta – kita i velike bele ajkule – u Crnoj Gori! Da li je ovo znak povećanog biodiverziteta ili početak morskog haosa?

Retka pojava ili nova norma?

Prema Institutu za biologiju mora u Kotoru, kit je primećen u Hercegnovskom zalivu, što je potvrđeno kao retka, ali ne i nečuvena pojava. Stručnjaci tvrde da su kitovi povremeni gosti južnog Jadrana, uglavnom tokom toplijih meseci, a da je ovaj kit verovatno zalutao tokom migracije.

Istovremeno, ribar Gojko Mitrović ulovio je i pustio mladu jedinku velike bele ajkule na dubini od 12 metara, 12 kilometara od crnogorske obale. Iako je velika bela ajkula poznata kao moćni predator, njena pojava u Jadranu nije nova, ali je retka. Poslednji smrtonosni incident sa ovom vrstom zabeležen je 2003. godine kod ostrva Visa u Hrvatskoj.

Stručnjaci pozivaju na oprez, ali bez panike

Ilija Ćetković iz Instituta apeluje na građane i turiste da se ponašaju odgovorno, naročito u blizini ribarskih čamaca i tokom ranih jutarnjih sati kada su morske životinje najaktivnije. Takođe, savetuje da se ne uznemiravaju morske vrste ako se uoče blizu obale.

Povećan biodiverzitet ili opasnost?

Pored kita i ajkule, poslednjih dana primećene su i morske kornjače, kao i retka mediteranska medvedica, što ukazuje na povećan biodiverzitet u ovom delu mora. Međutim, stručnjaci ističu da ovakve pojave ukazuju na potrebu očuvanja morskog ekosistema i strogo poštovanje pravila ponašanja u saobraćaju na moru.

Da li je Jadran spreman za ovakve susrete?

Dok neki turisti uživaju u retkim susretima sa ovim veličanstvenim životinjama, drugi se pitaju da li je Jadran spreman za ovakve susrete. Da li su lokalne vlasti i turisti dovoljno edukovani o tome kako se ponašati u prisustvu velikih morskih predatora? Da li će ove pojave postati učestalije zbog klimatskih promena ili drugih faktora?

Zaključak: Priroda ili haos?

Jadransko more pokazuje znakove bogatstva i raznolikosti, ali i izazove koje donosi suživot sa velikim morskim životinjama. Dok stručnjaci pozivaju na oprez i odgovorno ponašanje, pitanje ostaje – da li ćemo moći da uživamo u ovim prizorima bez straha i panike?

Ako ste imali priliku da vidite kita ili ajkulu u Jadranu, ili imate neki bizaran morski susret za podeliti, slobodno bacite komentar! Ko zna, možda je Jadran postao novi morski cirkus, a mi samo publika.


Izvor: Institut za biologiju mora Kotor, izjave ribara Gojka Mitrovića, stručnjaka Ilije Ćetkovića

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *