Haos na crnogorskim putevima: Zašto su gužve i obustave postale svakodnevica?

Haos na crnogorskim putevima: Zašto su gužve i obustave postale svakodnevica?

Danas u Crnoj Gori vlada saobraćajni haos koji bi mogao da vas natera da poželite da ste ostali kod kuće! Auto-moto savez Crne Gore (AMSCG) upozorava na pojačanu frekvenciju vozila, što znači da će gužve biti na svakom ćošku. Ako planirate duža putovanja, bolje da krenete rano ujutru ili kasno popodne, jer će vam u suprotnom ostati samo da se nervirate u koloni.

Gde je sve haos?

Na regionalnom putu Đurđevića Tara – Mojkovac, tačnije na mestu Sokolovina, saobraćaj je potpuno obustavljen zbog odrona stijena. Da stvar bude gora, ovo je kritična tačka koja se trenutno sanira, pa nema prolaza. Na putu R16 Plužine – Virak, saobraćaj je zatvoren u tri termina tokom dana zbog presvlačenja saobraćajnice. Slična situacija je i na regionalnom putu R29 Bar – Kamenički most – Krute, gde je saobraćaj obustavljen u nekoliko intervala.

Na magistralnim putevima M2, M3 i M6 saobraćaj se odvija jednom trakom naizmenično, a na nekim deonicama režim saobraćaja je promenjen sa dvosmernog na jednosmerni zbog radova i sanacije klizišta. U Podgorici je saobraćaj u ulici Vojsavljevića obustavljen zbog izgradnje bulevara, pa vozila moraju da koriste alternativne pravce.

Zašto je ovo problem?

Ovakve obustave i radovi su neophodni, ali kada se sve to spoji sa pojačanom frekvencijom vozila, dobijamo savršen recept za saobraćajni kolaps. Ljudi gube sate u kolonama, nerviraju se, a ekonomija trpi jer se roba i usluge sporije kreću. Da ne pominjemo koliko je ovo opasno za hitne službe koje mogu kasniti do mesta intervencije.

Da li je rešenje na vidiku?

AMSCG savetuje vozače da planiraju putovanja pažljivo, prave češće pauze i koriste alternativne pravce gde je to moguće. Ali, da li je to dovoljno? Potrebna su veća ulaganja u saobraćajnu infrastrukturu i bolja organizacija radova. Bez toga, ovakve situacije postaće naša svakodnevica.

Zaključak

Crnogorski putevi su trenutno u fazi velikih promena i rekonstrukcija, ali to ne znači da treba da trpimo haos i gužve bez pitanja. Ako ste danas zaglavljeni u koloni, niste sami – ovo je samo vrh ledenog brega problema sa saobraćajem u Crnoj Gori. Možda je vreme da se zapitamo: koliko još možemo da trpimo ovakve saobraćajne ludnice?

A vi, imate li neki svoj recept za preživljavanje u crnogorskim saobraćajnim paklima? Ili možda neki smešan saobraćajni doživljaj? Podelite u komentarima, da se zajedno nasmejemo ili zapalimo diskusiju!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *