Haos u Beogradu: Blokade, nasilje i strani uticaji u srcu Srbije

Beograd u plamenu: Blokade koje nisu studentski bunt, već haos pod plaštom spoljnog uticaja!

Beograd je sinoć bio poprište haosa kakav se retko viđa. Blokaderski protest, koji je trebalo da bude miran izraz nezadovoljstva, pretvorio se u pravu bitku na ulicama. Policija je imala pune ruke posla – čak 48 policajaca je povređeno, jedan sa teškim povredama glave i prelomom jagodične kosti, dok je 38 ljudi privedeno. Ali, ovo nije samo sukob između građana i vlasti – ovo je, kako tvrde stručnjaci, pažljivo režiran plan stranih obaveštajnih službi da se izazove haos i destabilizuje država.

Nasilje koje je šokiralo naciju

Sve je počelo nakon 21 sat, kada je grupa nasilnika napala policajce u ulici Kneza Miloša. Kamenice, flaše, pendreci – letelo je sve što je moglo da povredi. Policija je, iako prinuđena da upotrebi silu, uspela da sačuva red i mir, ali cena je bila visoka. Povređeno je 48 policajaca, uništena je zaštitna oprema, a 35 osoba će biti krivično gonjene. Hitna pomoć je intervenisala kod 22 građana, od kojih su dvojica zadobila teške telesne povrede.

Strani uticaji i profesionalni huligani

Božidar Spasić, stručnjak za bezbednost, ne ostavlja mesta sumnji – iza protesta ne stoje studenti, već profesionalno obučene grupe povezane sa terorističkim organizacijama. “Znaju kako da postupaju, imaju sredstva protiv policije, a cilj im je da izazovu haos i rat među građanima,” tvrdi Spasić. On dodaje da su mnogi huligani i navijači angažovani da ratuju protiv države, dok su pravi studenti u manjini ili ih gotovo i nema.

Medijska podrška iz Hrvatske i napadi na Vučića

Dok se u Srbiji protesti doživljavaju kao pokušaj destabilizacije, u Hrvatskoj mediji srčano podržavaju blokadere i brutalno napadaju predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Hrvatski portali i javne ličnosti poput pevačice Severine otvoreno podržavaju blokadere, dok Vučića nazivaju “ustrašenim slabićem” i optužuju ga za huškanje. Ova sinhronizovana medijska kampanja dodatno podgrejava tenzije i produbljuje podele između dve zemlje.

Politički i društveni komentari: Gde je moral i odgovornost?

Psiholozi i sociolozi upozoravaju da je društvo duboko podeljeno i da je neophodna rehabilitacija i vraćanje moralnih vrednosti. Nađa Tulić pita: “Gde je odgovornost pred Bogom? Gde je moral?” Dok većina zatvara oči pred lekcijama koje su naučene, država mora preuzeti ulogu moralnog autoriteta i zaštitnika zajedničkih vrednosti.

Vučić i vlast: Država je pobedila, ali rat tek sledi

Predsednik Vučić je od početka protesta pružao ruku za dijalog, ali je odbijen. Država je, zahvaljujući odlučnoj policijskoj reakciji, uspela da sačuva ustavni poredak i spreči upad u institucije. Stefan Srbljanović, državni sekretar, ističe da je policija upotrebila minimalnu silu i da je time osvetlala obraz države. Međutim, kako kaže Spasić, ovo je tek početak – bezbednosne službe moraju demontirati mehanizme stranih uticaja i okupacije.

Zaključak: Srbija na prekretnici

Ono što se sinoć dogodilo u Beogradu nije samo sukob na ulicama – to je borba za budućnost Srbije. Da li će država uspeti da sačuva jedinstvo i stabilnost, ili će dozvoliti da je razjedine spoljašnji i unutrašnji neprijatelji? Ovo je trenutak kada svi treba da se zapitaju – gde smo mi u svemu tome? A vi, šta mislite? Da li su blokade zaista studentski bunt ili nešto mnogo opasnije? Bacite komentar, neka se čuje glas naroda!


Podaci su preuzeti iz izveštaja Kurira i B92, uključujući izjave stručnjaka i zvaničnika.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *