Ustavni sud Crne Gore u haosu: Sudije krše zakon, a država gleda kroz prste!
Da li je moguće da u 21. veku, u državi koja se diči vladavinom prava, sudije Ustavnog suda ignorišu sopstveni Ustav i zakon? Pa, u Crnoj Gori je to realnost! Akcija ljudska prava (HRA) digla je glas protiv produženja funkcije sutkinje Desanke Lopičić, koja je, prema zakonu, već trebalo da ode u penziju još u junu 2023. godine, ali je i dalje na funkciji – i to bez ikakvog obrazloženja!
Sudije koje su iznad zakona?
Prema Ustavu Crne Gore i Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, sudije Ustavnog suda moraju prestati sa radom kada ispune uslove za starosnu penziju. Desanka Lopičić je ispunila te uslove još u junu 2023. godine, sa 40 godina radnog staža, ali je i dalje na funkciji, iako joj mandat ističe tek u decembru 2023. godine. Šokantno je da je Ustavni sud odlučio da ona ostane na funkciji do isteka mandata, bez ikakvog obrazloženja, što je u direktnoj suprotnosti sa Ustavom i zakonom.
Još gore, ista sudija je učestvovala u donošenju odluke kojom se ignoriše primena zakona u njenom slučaju! To je kao da sudija sudi samom sebi – što je, kako je Venecijanska komisija jasno naglasila, apsolutno neprihvatljivo.
Dvostruki standardi i pravna nesigurnost
Dok se Desanka Lopičić drži funkcije uprkos zakonskim preprekama, druga sudija, Dragana Đuranović, je morala da ode u penziju čim je ispunila uslove. Sudija Budimir Šćepanović je, pak, ostao na funkciji do 66. godine, iako je uslov za penziju 65 godina. Ovakva selektivna i neobrazložena primena zakona ne samo da podriva poverenje u Ustavni sud, već i u samu pravnu državu.
Venecijanska komisija je jasno upozorila da Ustavni sud mora obrazložiti svoje odluke, posebno kada se radi o tumačenju zakona o penziji sudija. Međutim, Ustavni sud Crne Gore to nikada nije učinio, što dovodi do pravne nesigurnosti i urušavanja vladavine prava.
Ko štiti lične interese sudija?
Akcija ljudska prava poziva predsednika države Jakova Milatovića da hitno predloži novog sudiju umesto Desanke Lopičić i da ne podržava neustavno delovanje Ustavnog suda. Takođe, apeluje na izvršnu i zakonodavnu vlast da preciziraju pravni okvir za automatsko napuštanje funkcija u Ustavnom sudu, u skladu sa Ustavom i preporukama Venecijanske komisije.
Očigledno je da Ustavni sud štiti lične interese svojih sudija, a ne Ustav i zakon. To je udar na demokratiju i pravnu sigurnost građana Crne Gore.
Zašto država ćuti?
Dok Ustavni sud ignoriše zakon, država i njeni organi ostaju nijemi. Nema reakcije, nema sankcija, samo pravna anarhija. Kako očekivati da građani veruju u pravdu kada najviši sud u državi ne poštuje ni sopstvene propise?
Zaključak: Ustavni sud ili privatni klub?
Ustavni sud Crne Gore izgleda kao privatni klub gde se pravila pišu po meri pojedinaca. Sudije koje bi trebalo da budu čuvari Ustava, same ga krše, a država to toleriše. Ako se ovako nastavi, vladavina prava postaće samo mrtvo slovo na papiru.
Ako vam se čini da je ovo skandal, niste sami! Podelite svoje mišljenje, ismejte ovu pravnu farsu ili predložite kako da se konačno uvede red u Ustavni sud. Jer, ako sudije mogu da ignorišu zakon, šta nas onda uopšte sprečava da radimo isto?
Slug: haos-u-ustavnom-sudu-crne-gore-sudije-krse-zakon