Srbija šalje jasnu poruku: Kritički glasovi iz Crne Gore nisu dobrodošli

Srbija i Crna Gora: Protjerivanje Danila Marunovića kao znak netolerancije na kritiku

U poslednjim danima, Srbija je pokazala da kritički glasovi, posebno oni iz Crne Gore, nisu dobrodošli u njenoj zoni uticaja. Protjerivanje crnogorskog reditelja i kolumniste Danila Marunovića iz Srbije izazvalo je buru reakcija i osuda. Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, jasno ističe da je ovaj čin demonstracija sile i netolerancije prema kritici režima Aleksandra Vučića.

Marunović je deportovan nakon što je objavio kolumnu kritikujući Vučića povodom Vidovdana, a pritom nije dobio nikakvo zvanično pravno obrazloženje. Oduzimanje telefona, upad u hotelsku sobu i hitna deportacija šalju jasnu poruku disidentima i kritičarima da njihova mišljenja neće biti tolerisana.

Crnogorska reakcija na ovaj događaj ukazuje na narušavanje slobode izražavanja i međunarodnih normi kulturne saradnje. Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore osudilo je postupak kao neprihvatljiv i narušavanje dobrosusedskih odnosa, zahtevajući od Srbije detaljno objašnjenje.

Ovaj slučaj nije izolovan. Biserko upozorava da režim Aleksandra Vučića sve češće koristi mehanizme bezbednosti da bi se obračunao sa umetnicima, novinarima i kritičarima iz drugih zemalja. Kulturni prostor postaje nova arena političkih obračuna, gde se sloboda izražavanja guši pod pritiskom države.

Ovakvi postupci šalju poruku da Srbija ne želi kritiku, posebno onu koja dolazi iz susednih zemalja sa kojima ima sporazume o saradnji. Protjerivanje Marunovića predstavlja kršenje duha Evropske konvencije o ljudskim pravima, čiji su potpisnici i Srbija i Crna Gora.

U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje: da li Srbija želi da bude zemlja u kojoj se sloboda govora i kulturna saradnja guše pod pritiskom političke moći? Ili će se kritički glasovi nastaviti boriti za prostor u kojem mogu slobodno da izraze svoje stavove?

Ako imate mišljenje o ovom slučaju, ili ste već videli slične primere u regionu, podelite svoje misli. Da li je ovo samo početak nove ere represije ili će se stvari promeniti? Napišite komentar i uključite se u razgovor – jer ćutanje nije opcija!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *