Da li su studenti zaista spremni da ruše državni poredak ili su žrtve preteranih reakcija vlasti? Srbija je u plamenu protesta, a studenti blokade su u centru pažnje. Više od osam osoba uhapšeno je pod sumnjom da su pripremali državni udar, a među njima su i studenti sa Elektrotehničkog i Građevinskog fakulteta u Beogradu. Optužbe su ozbiljne: planiranje napada na državne institucije, blokada puteva i ključne infrastrukture širom zemlje, sve sa ciljem nasilne promene vlasti. Da li je ovo stvarno državni udar ili samo pokušaj da se uguši glas mladih koji traže pravdu?
Protesti su buknuli širom Srbije, sa hiljadama građana koji su blokirali saobraćajnice u više gradova, uključujući Beograd, Novi Sad i druge. Na beogradskom mostu Gazela i na autoputu M11 saobraćaj je potpuno obustavljen. Studenti i građani zajedno zahtevaju odgovornost za tragediju u Novom Sadu, gde je 16 ljudi stradalo pod nadstrešnicom na železničkoj stanici, događaj koji je bio okidač za višemesečne blokade i proteste.
Policija i bezbednosne službe tvrde da su reagovale profesionalno i u granicama normale, sprečavajući sukobe između grupa na protestima. Međutim, studenti tvrde da su bili žrtve nasilja i da im je onemogućen pristup privremenim bolnicama za lečenje povređenih. “Napad jednog studenta je napad na sve nas,” poručuju oni, ne odustajući od svojih zahteva.
Dok vlasti pozivaju na red i mir, studenti i njihovi pristalice ne odustaju. Traže raspuštanje skupštine i vanredne izbore, a rok za ispunjenje zahteva ističe. Sve ovo podseća na klasičnu borbu između establišmenta i mladih koji traže promene, ali i na opasnost od zloupotrebe državnih institucija za gušenje protesta.
Ukoliko mislite da je ovo samo još jedna u nizu političkih drama, razmislite ponovo. Ova situacija je mnogo više od toga. To je test demokratije, slobode izražavanja i prava na protest. A vi? Da li ste na strani studenata ili vlasti? Ili možda negde između? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje i ne zaboravite – prava revolucija počinje razgovorom!